George Read (politik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
George Read
George Read, americký politik
George Read, americký politik
Stranická příslušnost
ČlenstvíFederalistická strana

Narození18. září 1733
North East
Úmrtí21. září 1798 (ve věku 65 let)
New Castle
Místo pohřbeníThe Immanuel Episcopal Church Cemetery
Národnostamerická
RodičeJohn Read
DětiJohn Read (lawyer)
George Read, Jr.
William Read
PříbuzníThomas Read a James Read (sourozenci)
John M. Read[1] (vnuk)
SídloNew Castle
Profesepolitik, advokát a soudce
PodpisGeorge Read, podpis
CommonsGeorge Read
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Read (18. září 1733, North Ease – 21. září 1798 New Castle) byl americký právník a politik z New Castle County v Delaware. Byl signatářem Deklarace nezávislosti Spojených států, členem delegace na kontinentálním kongresu za stát Delaware, v roce 1787 spolupracoval na tvorbě "Constitutional Convention", byl prezidentem státu Delaware a členem "Federalist Party", působil jako vrchní soudce. Read byl jedním ze dvou státníků, kteří podepsali všechny tři hlavní státní dokumenty, na nichž je založena historie Ameriky:

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Georgův otec[editovat | editovat zdroj]

George Read byl synem Johna a Mary Read. Georgeův otec John se narodil v Dublinu v Irsku v anglické rodině s velkým jměním. Patřil do rodiny Read of Berkshire, Hertfordshire a Oxfordshire. John Read emigroval do amerických kolonií s cílem vstoupit do podnikání v Marylandu a Delaware.[2] Brzy po svém příjezdu do Ameriky zakoupil John Read rozsáhlé pozemky v Cecil County v Marylandu. Založil spolu se šesti společníky společnost se záměrem vytvořit nové trhy a pomáhal rozvoji Marylandu budováním železáren Principio Company. O podnik se zajímaly také starší generace rodiny Washingtonů a později také generál George Washington.[2] Během svého života zastával John Read různé vojenské funkce a ve svých pozdějších letech bydlel na své plantáži v New Castle County, Delaware.[2]

Znak rodiny Readů

Mládí[editovat | editovat zdroj]

George Read se narodil v Cecil County v Marylandu 18. září 1733. Brzy po jeho narození se rodina přestěhovala do New Castle County v Delaware a usadila se poblíž vesnice Christiana. V mládí se George Read přátelil s Thomasem McKeanem v New London v Pensylvánii. Studoval právo ve Filadelfii u Johna Molanda. V roce 1754 se vrátil domů, aby si založil praxi v New Castle v Delaware. V roce 1763 se oženil s Gertrudou Ross Till, dcerou George Rosse. Měli čtyři děti, Johna, George juniora, Williama a Mary. Bydleli v New Castle a jejich dům nyní vlastní Delaware Historical Society. Byli členy metodistické církve. V roce 1763 guvernér státu Pensylvánie John Penn jmenoval Reada generálním prokurátorem pro tři hrabství Delaware. Read působil v této pozici až do svého zvolení jako delegáta na kontinentální kongres v roce 1774. Také se zúčastnil dvanácti zasedání koloniálního shromáždění v letech 1764/65 až 1775/76.

Americká revoluce[editovat | editovat zdroj]

V 18. století byl Delaware politicky rozdělen na dvě frakce. Strana známá jako „Soudní strana“ byla většinová, nejsilnější byla v Kent County a Sussex County, spolupracovala dobře s koloniální britskou vládou, a byla pro smíření s britskou vládou.

„Venkovská strana“ byla menšinová, z velké části v kraji Ulster-Scot, soustředěná v New Castle County a silně obhajovala nezávislost na Britech. Read byl vůdcem frakce Soudní strany a jako takový byl v opozici vůči Caesaru Rodneymu a jeho příteli a sousedovi Thomasi McKeanovi.

Read, stejně jako většina lidí v Delaware, byla pro pokus o diplomatické řešení sporů s Velkou Británií. Byl sice proti Kolkovému zákonu a podobným opatřením parlamentu, ale podporoval anti-import opatření a důstojné protesty. Nebyl přesvědčen o výhodách naprosté nezávislosti. Nicméně, od roku 1764, vedl v Delaware Committee of Correspondence a byl zvolen jako delegát spolu s radikálnějšími McKeanem a Rodneym do prvního a druhého kontinentálního kongresu v letech 1774 a 1777. Často byl nepřítomen, a když kongres hlasoval o americké nezávislosti 2. července 1776, Read mnoho delegátů překvapil tím, že hlasoval pro podepsání Deklarace. Rodney musel cestovat celou noc do Filadelfie, aby prolomil patovou situaci v otázce podpisu Deklarace delawarské delegace. Když však byla Deklarace nezávislosti Spojených států přijata, Read dokument podepsal navzdory své přirozené opatrnosti.

Kostel církve Immanuel Episcopal, New Castle, Delaware

Vláda Delaware[editovat | editovat zdroj]

Před očekáváním podpisu prohlášení o nezávislosti vyhlásilo General Assembly (Valné shromáždění) Lower Counties dne 15. června 1776 v New Castle Court House oddělení od britské vlády. Jakmile byla Deklarace nezávislosti skutečně přijata, vyzvalo Valné shromáždění k volbám do ústavní komise Delaware za účelem návrhu ústavy pro nový stát. Read byl zvolen do této komise, stal se jejím prezidentem a spolupracoval na dokumentu vypracovaném McKeanem, který se stal Delaware Constitution of 1776 (Ústava státu Delaware z roku 1776).

Read byl poté zvolen do první legislativní rady General Assembly v Delaware a byl zvolen jako mluvčí obou zasedání, v letech 1776/77 a 1777/78. V době zajetí uvernéra státu Delaware Johna McKinlyho byl Read ve Filadelfii na kongresu; poté, co i on těsně unikl zajetí při návratu domů stal se guvernérem on a byl jím od 20. října 1777 až do 31. března 1778. Britové obsadili Filadelfii a měli kontrolu nad řekou Delaware. Readův pokus najmout další vojáky a chránit stát před útoky britských vojáků z Filadelfie nebyl úspěšný. Zasedání delawarského General Assembly v letech 1777/78 muselo být kvůli bezpečnosti přesunuto do Doveru v Delaware.

Poté, co byl Rodney zvolen, aby Reada nahradil jako guvernéra, Read pokračoval v práci v legislativní radě až do zasedání 1778–79. Po jednoletém odpočinku ze zdravotních důvodů byl zvolen do sněmovny shromáždění na zasedání 1780/81 a 1781/82. Na zasedání 1782/83 se vrátil do legislativní rady a do zasedání 1787/88 působil ve dvou funkčních obdobích. Dne 5. prosince 1782 byl volen soudcem Court of Appeals in Cases of Capture (odvolacího soudu v případech zajetí, první federální soud Spojených států amerických).

George Read zemřel v New Castle 21. září 1798 a je zde pochován na hřbitově biskupského kostela Immanuel. Jeho domov je nyní historickou památkou. Dům postavený jeho synem je ve vlastnictví Delaware Historical Society, je obnoven a otevřen pro veřejnost. V New Castle je po něm pojmenována škola a kolej na University of Delaware.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Read (American politician, born 1733) na anglické Wikipedii.

  1. Appletons' Cyclopædia of American Biography/Read, John (planter). In: Appletons' Cyclopædia of American Biography.
  2. a b c Encyklopedické heslo George Read (politik) v 11. vydání Encyclopædia Britannica ve Wikizdrojích

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CONRAD, Henry C. History of the State of Delaware, 3 vols.. Lancaster, Pennsylvania: Wickersham Company, 1908. 
  • HOFFECKER, Carol E. Democracy in Delaware. Wilmington, Delaware: Cedar Tree Books, 2004. ISBN 1-892142-23-6. 
  • MARTIN, Roger A. History of Delaware Through its Governors. Wilmington, Delaware: McClafferty Press, 1984. 
  • MARTIN, Roger A. Memoirs of the Senate. Newark, Delaware: Roger A. Martin, 1995. 
  • MUNROE, John A. Federalist Delaware 1775–1815. New Brunswick, New Jersey: Rutgers University, 1954. 
  • MUNROE, John A. Philadelawareans. Newark, Delaware: University of Delaware Press, 2004. ISBN 0-87413-872-8. 
  • RACINO, John W. Biographical Directory of American and Revolutionary Governors 1607–1789. Westport, CT: Meckler Books, 1980. ISBN 0-930466-00-4. 
  • SCHARF, John Thomas. History of Delaware 1609–1888. 2 vols. Philadelphia: L. J. Richards & Co, 1888. ISBN 0-87413-493-5. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]