George Enescu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Enescu
Enescu24.jpg
Základní informace
Narození 19. srpna 1881
George Enescu
Úmrtí 4. května 1955 (ve věku 73 let)
Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise (48°51′44″ s. š., 2°23′31″ v. d.)
Žánry opera a symfonie
Povolání hudební skladatel, houslista, klavírista, dirigent, hudebník, hudební pedagog, vysokoškolský učitel a politik
Nástroje housle a klavír
Významná díla Octet
Romanian Rhapsody No. 1
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3401055
Ocenění rytíř Čestné legie
Manžel(ka) Marie Cantacuzène
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Enescu (francouzsky Georges Enesco, 19. srpna 1881, Liveni – 4. května 1955, Paříž) byl rumunský hudební skladatel, dirigent a houslista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Liveni v dnešní župě Botoșani (která byla na jeho počest přejmenována na George Enescu). Od dětství jevil nesmírný talent, první skladbu napsal v pěti letech. V sedmi letech začal studovat hudbu ve Vídni a později v Paříži.

Působil jako skladatel, ve dvacátých letech žil v Americe a věnoval se dirigování a vyučování hry na housle, k jeho žákům patřil i Yehudi Menuhin a Christian Ferras, v letech 19371938 řídil Newyorskou filharmonii. V roce 1938 se oženil s rumunskou šlechtičnou Marií Rosetti, po sovětské okupaci Rumunska emigroval do Paříže, kde zůstal do smrti, je pohřben na hřbitově Père Lachaise.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét

Mnoho hudebních skladeb je inspirováno rumunskou lidovou hudbou, k nejznámějším patří Rumunské rapsódie (19011902) a opera Oidipus (1936). Napsal také pět symfonií, symfonickou báseň Vox maris a mnoho komorních skladeb.

Enescu je jedním z nejuznávanějších rumunských skladatelů, v Bukurešti existuje muzeum věnované jeho památce, je po něm pojmenován symfonický orchestr Enesca a festival George Enesca (jeden z největších festivalů klasické hudby ve východní Evropě, koná se každý lichý rok, obvykle v září). Je po něm pojmenováno též letiště v Bacău.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]