George Enescu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Enescu
Enescu24.jpg
Základní informace
Narození 19. srpna 1881
George Enescu
Úmrtí 4. května 1955 (ve věku 73 let)
Paříž
Žánry opera a symfonie
Povolání hudební skladatel, houslista, klavírista, dirigent, hudebník, hudební pedagog, vysokoškolský učitel a politik
Nástroje housle a klavír
Významná díla Octet
Romanian Rhapsody No. 1
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3401055
Ocenění rytíř Čestné legie
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Enescu (francouzsky Georges Enesco, 19. srpna 1881, Liveni – 4. května 1955, Paříž) byl rumunský hudební skladatel, dirigent a houslista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Liveni v dnešní župě Botoșani (která byla na jeho počest přejmenována na George Enescu). Od dětství jevil nesmírný talent, první skladbu napsal v pěti letech. V sedmi letech začal studovat hudbu ve Vídni a později v Paříži.

Působil jako skladatel, ve dvacátých letech žil v Americe a věnoval se dirigování a vyučování hry na housle, k jeho žákům patřil i Yehudi Menuhin a Christian Ferras, v letech 19371938 řídil Newyorskou filharmonii. V roce 1938 se oženil s rumunskou šlechtičnou Marií Rosetti, po sovětské okupaci Rumunska emigroval do Paříže, kde zůstal do smrti, je pohřben na hřbitově Père Lachaise.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét

Mnoho hudebních skladeb je inspirováno rumunskou lidovou hudbou, k nejznámějším patří Rumunské rapsódie (19011902) a opera Oidipus (1936). Napsal také pět symfonií, symfonickou báseň Vox maris a mnoho komorních skladeb.

Enescu je jedním z nejuznávanějších rumunských skladatelů, v Bukurešti existuje muzeum věnované jeho památce, je po něm pojmenován symfonický orchestr Enesca a festival George Enesca (jeden z největších festivalů klasické hudby ve východní Evropě, koná se každý lichý rok, obvykle v září). Je po něm pojmenováno též letiště v Bacău.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]