George Enescu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Enescu
Georges Enesco 1930.jpg
Základní informace
Narození19. srpna 1881
Kiviu
Úmrtí4. května 1955 (ve věku 73 let)
8. obvod
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (48°51′44″ s. š., 2°23′31″ v. d.)
Žánryopera a symfonie
Povoláníhudební skladatel, houslista, klavírista, dirigent, hudební pedagog, vysokoškolský učitel, politik a muzikolog
Nástrojehousle a klavír
Významná dílaOctet
Romanian Rhapsody No. 1
Poeme roumain
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Manžel(ka)Superb (1937–1955)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Enescu [džeordže eˈnesku] (francouzsky Georges Enesco, 19. srpna 1881, Liveni4. května 1955, Paříž) byl rumunský hudební skladatel, dirigent a houslista, ve své době světově nejznámější představitel rumunské hudby.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Liveni (na jeho počest později přejmenované na George Enescu) v dnešní župě Botoșani v historické Moldávii. Od dětství jevil nesmírný muzikální talent, první skladbu napsal v pěti letech. V sedmi letech začal studovat hudbu ve Vídni a později v Paříži.

Působil jako skladatel, ve dvacátých letech žil v Americe a věnoval se dirigování a vyučování hry na housle, k jeho žákům patřil i Yehudi Menuhin a Christian Ferras, v letech 19371938 řídil Newyorskou filharmonii. V roce 1938 se oženil s rumunskou šlechtičnou Marií Rosetti, po sovětské okupaci Rumunska emigroval do Paříže, kde zůstal do smrti, je pohřben na hřbitově Père Lachaise.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét

Mnoho hudebních skladeb je inspirováno rumunskou lidovou hudbou, k nejznámějším patří Rumunské rapsódie (19011902) a opera Oidipus (1936). Napsal také pět symfonií, symfonickou báseň Vox maris a mnoho komorních skladeb.

Enescu je jedním z nejuznávanějších rumunských skladatelů, v Bukurešti existuje muzeum věnované jeho památce, je po něm pojmenován symfonický orchestr Enesca a festival George Enesca (jeden z největších festivalů klasické hudby ve východní Evropě, konaný každý lichý rok, obvykle v září). Je po něm pojmenováno též letiště v Bacău.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]