Georg Stumme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Georg Stumme
Bundesarchiv Bild 146-1980-009-34, Georg Stumme.jpg

Narození: 29. červenec 1886
Německé císařství Halberstadt, Německé císařství
Úmrtí: 24. říjen 1942 (56 let)
Egypt poblíž El Alameinu, Egypt
Vojenská kariéra
Hodnost: General der Panzertruppe
Doba služby: 19061942
Sloužil: Flag of the German Empire.svg Německé císařství (do roku 1918)
Flag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Třetí říše
Složka: Flag of German Empire (merchant+cross).svg Reichsheer (do roku 1918)
Flag of Weimar Republic (war).svg Reichswehr (do roku 1933)
Balkenkreuz.svg Wehrmacht (do roku 1942)
Jednotka: Oberschlesische Feldartillerie-Regiment Nr. 57
Velel: 2. lehká divize
Války: První světová válka
Druhá světová válka
Vyznamenání: Rytířský kříž Železného kříže
Pruský železný kříž I. třídy

Georg Stumme (29. července 1886, Halberstadt, Německo - 24. října 1942 El Alamein, Egypt) byl vyznamenaný veterán první světové války a pozdější generál Wehrmachtu za druhé světové války v hodnosti generál tankových jednotek (General der Panzertruppe). Mimo jiné byl držitelem mnoha vojenských vyznamenání včetně Rytířského kříže.

Mládí a první světová válka[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. červenec 1886 v anhaltském městě Halberstadt. Dne 19. března 1906 dokončil úspěšně studium na královské pruské vojenské akademii a jako kadet-čekatel (Fahnenjunker) byl zařazen ke 57. hornoslezskému polnímu dělostřeleckému pluku (Oberschlesischen Feld-Artillerie-Regiment Nr. 57). V polovině srpna následujícího roku mu byla udělena hodnost poručíka (Leutnant).

S vypuknutím první světové války působil jako adjutant praporu a poté, co byl raněn na frontě, byl převelen do týlu a následně absolvoval výcvik generálního štábu. Poté již v hodnosti kapitána (Hauptmann) působil na generalním štábu, než byl jmenován do funkce náčelníka štábu u 33. divize. Za zásluhy během války si vysloužil oba stupně pruského železného kříže, Sasko-Meiningenský čestný kříž za zásluhy a Odznak za zranění v černém.

Meziválečné období[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války se mladému kapitánovi Stumme dostalo příležitosti zůstat v nově vytvořené, silně zredukované armádě - Reichswehru. Zde byl zařazen ke 10. pruskému jízdnímu pluku (10. (Preuß.) Reiter-Regiment), kde sloužil u plukovního štábu ve městě Züllichau (Sulechów). Na jaře roku 1924 byl převelen do štábu 3. jízdní divize pod velením generálporučíka Paula Haseho. V této funkci byl také k 1. říjnu roku 1926 povýšen do hodnosti Majora.

Následovalo působení u štábu 2. pruského jízdního pluku (2. (Preuß.) Reiter-Regiment) v Osterode, kde se dočkal k 1. únoru 1931 povýšení do hodnosti podplukovníka (Oberstleutnant) a k 1. říjnu téhož roku nahradil plukovníka Georga Lisacka jako velitele 1. pruského jízdního pluku (1. (Preuß.) Reiter-Regiment). Za nedlouho následovalo povýšení na plukovníka a přesně k 1. říjnu 1934 byl Stumme ve funkci velitele 1. pruského jízdního pluku nahrazen plukovníkem Kurtem Wuthenowem. Jeho novým služebním postem se mu stalo Velitelství kavalerie Štětín (Kavallerie-Kommando Stettin), které bylo o rok později přejmenováno na 1. jízdní brigádu (1. Reiter-Brigade).

K 1. dubnu roku 1936 byl poté Stumme převelen do Berlína, aby zde převzal funkci oblastního vyššího velitele jezdectva (Höherer Kavallerieoffizier 1). V této funkci se rovněž o pár měsíců později dočkal generálských výložek. Stumme byl povýšen na Generálmajora k 1. srpnu téhož roku. V této funkci byl k počátku dubna roku 1938 povýšen do hodnosti generálporučíka a k počátku listopadu téhož roku mu bylo svěřeno velení nově zformované 2. lehké divize (2. Leichte-Division) ve městě Gera.

2. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Této divizi velel i při útoku na Polsko. Počátkem roku 1940 se stal velícím generálem XXXX. Armeekorpsu, kterému velel při válečných operacích na západě, při balkánském tažení a válce proti Světskému svazu. Koncem roku 1940 byla jeho jednotka motorizována. V červenci roku 1942 byl pro prozrazení plánů na operaci Blau zproštěn velení a 20. září 1942 převzal velení tankové armády Afrika.

Povýšení & Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]