Georg Richmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georg Richmann
Mort du Richmann.png
Narození11.jul. / 22. července 1711greg.
Pärnu
Úmrtí26. červencejul. / 6. srpna 1753greg. (ve věku 42 let)
Petrohrad
Příčina úmrtíúder blesku
Alma materGustav Adolfi Gümnaasium
Univerzita Martina Luthera
Univerzita Jena
Povolánífyzik a vynálezce
ZaměstnavatelRuská akademie věd
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georg Wilhelm Richmann (22. července 17116. srpna 1753) byl baltský německý fyzik. Prokázal, že bouřkové mraky obsahují elektrický náboj.

Narodil se v Pernau (dnes Pärnu, Estonsko) ve švédském Livonsku, které se v roce 1721 stalo součástí ruské říše v důsledku Velké Severní války (1700-1721). Jeho otec zemřel na mor, předtím než se narodil, a jeho matka se znovu provdala. V mládí studoval v Revalu (dnešní Tallinn, Estonsko), později studoval v Německu na univerzitách v Halle a Jeně.

V roce 1741 byl zvolen členem Petrohradské akademie věd. Vykonal průkopnickou práci v oblasti elektřiny a atmosférické elektřiny, a také pracoval na kalorimetrii, přičemž spolupracoval s Michailem Lomonosovem. Richmann také pracoval jako vychovatel dětí hraběte Andreje Ostermanna. V roce 1741 přeložil Popeho Essay on Man z francouzštiny do němčiny.

Byl zabit v Petrohradu při snaze kvantifikovat reakce izolované tyče na nedalekou bouři. Účastnil se zasedání akademie věd, když uslyšel hrom. Běžel domů se svým rytcem zachytit událost pro příští generace. Když byl experimentu v plném proudu, objevil se kulový blesk a srazil se s jeho hlavou, což Richmanna zabilo. Mrtvému zůstala červená skvrna na čele, jeho boty byly otevřeny a části jeho oblečení ožehnuty. Následoval výbuch podobný explozi malého děla, který srazil rytce, rozbil rám dveří, a vytrhl dveře z pantů.[p. 1][1]

Údajný kulový blesk cestoval podél aparátu a byl příčinou jeho smrti.[p. 2] Richmann byl zřejmě první člověk v historii, který zahynul při provádění elektrických experimentů.[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. On 6 August 1753, the Swedish scientist Georg Wilhelm Richmann was electrocuted in St. Petersburg while trying to quantify the response of an insulated rod to a nearby storm.
  2. "Frenchman Thomas François D'Alibard used a 15 m long vertical rod to draw down the "electric fluid" of the lightning in Paris on May 10, 1752.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georg Wilhelm Richmann na anglické Wikipedii.

  1. CLARKE, Ronald W. Benjamin Franklin, A Biography [online]. Random House, 1983 [cit. 2017-02-18]. S. 87. Dostupné online. ISBN 978-1-84212-272-3. (anglicky) 
  2. Physicists create great balls of fire - fundamentals - 07 June 2006 - New Scientist. www.newscientist.com [online]. [cit. 18-02-2017]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 19-07-2006. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]