Geometry Dash

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geometry Dash
Font hry Geometry Dash
Font hry Geometry Dash
VývojářRobert Topala (e)
VydavatelRobTop Games (e)
EngineCocos2d (e)
Poslední verze2.113.0.8 (e)
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Android
iOS
GNU/Linux
Steam (e)
Datum vydání13. srpna 2013 (e)
Žánrnezávislá počítačová hra, rytmická videohra, plošinovka a arkáda (e)
Módyhra jednoho hráče a two-player video game (e)
MédiaGoogle Play Games
App Store
Amazon.com
Steam
Digitální distribuce (e)
Ovládánídotyková obrazovka
gamepad
počítačová myš
počítačová klávesnice (e)
Webové stránkywww.robtopgames.com/blog (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Geometry Dash je série pěti videoher vyvinutých švédským vývojářem Robertem Topalou a publikovaným jeho vlastní společností RobTop Games. Hlavní hra, Geometry Dash, je platformová hra založená na rytmu, která má v současné době 21 oficiálních úrovní a systém vytváření her s více než 50 miliony online úrovní vytvořených hráči. Každá z oficiálních úrovní obsahuje jedinečnou hudbu na pozadí. Mezi další funkce patří „mapové balíčky“, tajné úschovny a řada ikon a herních režimů.

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Geometry Dash používá dotykovou obrazovku nebo klávesnici / myš (v závislosti na verzi) k ovládání různých vozidel, která reagují, když hráč stiskne kdekoli na dotykové obrazovce a může být přidržována, aby neustále interagovala s určitými vozidly. Uživatelé nemohou ovládat rychlost, kterou se ikona pohybuje. Načasování a rytmus hudby v každé úrovni jsou klíčovou částí hry, často ve vztahu k sobě navzájem. Cílem hry je dokončit úroveň dosažením jejího konce. Pokud hráč narazí do překážky, bude muset začít znovu od začátku. Hráčská postava může mít až sedm samostatných forem, které se při každé interakci chovají odlišně. Vozidlo, které má postava, se mění průchodem přes portál, kterých je ve hře sedm a každý má jinou barvu. Chování těchto režimů lze dále změnit, například obrácení pohledu na hru nebo přidání druhé postavy hráče.

V plné verzi Geometry Dash je 21 oficiálních úrovní, z nichž 18 je od začátku odemčeno. Každá úroveň uděluje odměny po dokončení. Každá oficiální úroveň má 3 tajné mince, které se používají k odemčení tří uzamčených úrovní. Úrovně jsou klasifikovány podle obtížnosti a každá obtížnost dává určitý počet hvězd v závislosti na obtížnosti. Hráči mohou hrát úrovně v téměř libovolném pořadí. Hráči mohou také získávat bonusy, které mohou být vyměněny za odměny. Hráči mohou také využít obchod, kde mohou utratit herní měnu zvanou „mana orbs“, shromážděné prostřednictvím dokončení úrovní. na ručně umístěných kontrolních bodech místo samého začátku. Úroveň nemůže být oficiálně dokončena v tréninkovém režimu, i když dokončení může vést k určitým odměnám. Placená plná verze nabízí možnost nahrávat a stahovat uživatelské úrovně. Hráč musí dokončit svou úroveň se všemi mincemi v normálním režimu, aby bylo zajištěno, že je možné porazit před tím– může být nahrán. Změny po ověření způsobí neověřené ověření. Nastavení obtížnosti určuje Robert Topala; toto rozhodnutí může ovlivnit tvůrce dané úrovně, její hráči a moderátoři, kteří jsou schopni vysílat úrovně.

Obtížnosti[editovat | editovat zdroj]

EASY – Lehká obtížnost

Každá obtížnost se označuje smajlíkem:

 • Lehká (easy) – modrý, usměvavý smajlík, hodnota 2 hvězdy
 • Střední (normal) – zelený, usměvavý smajlík, hodnota 3 hvězdy
 • Těžký (hard) – žlutý, nervózní smajlík, hodnota 4 až 5 hvězd
 • Těžší (harder) – červený, naštvaný smajlík, hodnota 6 až 7 hvězd
 • Bláznivý (insane) – růžový, naštvaný smajlík, hodnota 8 až 9 hvězd
 • Lehký čert (easy demon)– modrý čert s dvěma malými rohy
 • Středně těžký čert (medium demon) – růžový čert s dvěma malými rohy
 • Těžký čert (hard demon) – červený čert, zelené oči, dvě větší rohy
 • Bláznivý čert (insane demon) – červený čert, žluté oči, dvě větší a menší rohy
 • Nejtěžší čert (extreme demon) – nejtěžší obtížnost ve hře, červený čert, žluté oči, šest rohů
 • Auto – automatická úroveň, smajlík jako robot, hodnota 1 hvězda
 • NA – neznámá obtížnost

Demon obtížnosti (nezáleží jestli je to easy demon nebo extreme demon) má vždy 10 hvězd. Základní mapy mají jinou hodnotu hvězd a mana orbů než normálně.

21 oficiálních map[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Obtížnosti Hvězdy Mana orb
1 Stereo Madness Easy 1 50
2 Back On Track Easy 2 75
3 Polargeist Normal 3 100
4 Dry Out Normal 4 125
5 Base After Base Hard 5 150
6 Can't Let Go Hard 6 175
7 Jumper Harder 7 200
8 Time Machine Harder 8 225
9 Cycles Harder 9 250
10 xStep Insane 10 275
11 Clutterfunk Insane 11 300
12 Theory of Everything Insane 12 325
13 Electroman Adventures Insane 10 275
14 Clubstep Easy demon 14 500
15 Electrodynamix Insane 12 325
16 Hexagon Force Insane 12 325
17 Blast Processing Harder 10 275
18 Theory of Everything 2 Easy demon 14 500
19 Geometrical Dominator Harder 10 275
20 Deadlocked Medium demon 15 500
21 Fingerdash Insane 12 325

Ikony[editovat | editovat zdroj]

Hráč má na výběr z 338 ikon:

 • 142 kostek (zelený portál) (cube)
 • 51 vesmírných lodí (růžový portál) (ship)
 • 43 gravitačních koulí (červený portál)(ball)
 • 35 létajících talířů (žlutý portál) (ovládá se jako flappy bird) (UFO)
 • 35 šipek (modrý portál) (wave)
 • 26 robotů (bílý portál) (robot)
 • 17 pavouků (fialový portál) (spider)
 • 7 jízdních ohonů (trail)
 • 17 smrtících efektů (death effect)

Tajné úschovny[editovat | editovat zdroj]

The Vault[editovat | editovat zdroj]

V horním pravém rohu obrazovky nastavení. Hráč musí mít 10 stříbrných mincí (User coins) Hesla pro získání ikon: Robotop, Spooky, Sparky, Neverending, Gandalfpotter, Lenny, Blockbite, Ahead, Mule, (hráčovo uživatelské jméno), čísla 8, 16, 30, 32, 46, 84

Vault of secret[editovat | editovat zdroj]

Hráč musí mít 50 diamantů. Najdete ho když nejdřív klikněte na políčko s nářadím (ne create) a je na horní levý okraj. Hesla pro získání ikonů: Octocube, Brain Power, Seven, Thechickenisonfire, The Challenge, Gimmiethecolor, (hráčův počet hvězd), Cod3breaker.

Cod3breaker[editovat | editovat zdroj]

Hráč dostane 6 čísel. Budeme označovat čísla takhle-A místo první číslo, B místo druhé, C místo třetí, D místo čtvrté, E místo páté, F místo šesté číslo. Hráč postupuje podle těchto pravidel a musí tyto čísla odečítat. Výsledek napíše shora dolů.

B-A

C-B

D-C

E-D

F-E

Tenhle vzorec říká, že každé druhé číslo odečítá její předchozí číslo.

Například: A=10, B=20, C=30, D=40, E=50, F=60.

20-10=10

30-20=10

40-30=10

50-40=10

60-50=10

Výsledek: 1010101010

(Čísla jsou různá a výpočet je podstatně těžší než v příkladu.)

Tajná mince od Vault of Secret[editovat | editovat zdroj]

Nejdřív hráč sebere minci od The Vault pomocí hesla "Sparky". Potom jde zpátky a jde do Vault of Secret. Hráč do něho klikne, dokud začne mluvit, že má minci, a uchová ho v bezpečí. Hráč jde zpátky do The Vault a klikne do něho dokud neřekne heslo. Heslo zní "Glubfub"(I když hráč ví heslo, nesmí přeskočit tenhle krok). Jde pak zpátky a řekne heslo "Glubfub".

Chamber of Time[editovat | editovat zdroj]

Hráč musí dokončit level od Vault of Secret, pak jít do sklepa a poslouchat instrukci od vězně. Potom se musí vrátit na základní mapy a jít na "Coming Soon". Hráč pak klikne na písmeno "i" potom musí zmáčknout "ok", pak kdekoliv na obrazovce. Objeví se dveře pod písmenem "Coming Soon" Hráč zmáčkne a musí poslechnout instrukce. Pak jde do druhého obchodu(Secret Shop) v Truhlové komoře (hráč musí mít 500 diamantů, aby mohl jít do Secret Shop), koupí si Master Emblem (diamant) za 1000 mana orbů. a jít zpátky na dveře. Hesla pro získání ikonů: River, Hunger, Volcano, Darkness, Silence.

Truhlová komora[editovat | editovat zdroj]

Hráč musí mít 5 čertovských klíčů (demon keys), aby mohl otevřít truhlovou komoru. V něm jsou truhly, ale hráč potřebuje další klíč, jinak se neotevře. Jsou zde také truhly za 5 klíčů. Jeden klíč hráč obdrží za 500 orbů, které získává za hraní úrovní.

Obchody[editovat | editovat zdroj]

The Shop[editovat | editovat zdroj]

Řídí robot jménem The Shopkeeper. Je v nastavení ikonů. Tam jsou nejlevnější ikony od 500 mana orbů, nejdražší až 7000.

Secret Shop[editovat | editovat zdroj]

Řídí robot jménem Scratch. Je v Truhlové komoře. Hráč musí mít 500 diamantů aby mohl jít dovnitř. Je to nejdražší obchod ve hře. "Nejlevnější" věci stojí kolem 3000 mana orbů, nejdražší kolem 15000 mana orbů. Hráč tam může koupit Master Emblem

Comunnity Shop[editovat | editovat zdroj]

Řídí robot jménem Potbor. Jméno vzniklo přehazování slova Robtop. Hráč musí mít 200 diamantů aby mohl jít dovnitř. Je nejnovější obchod ve hře. Je taky v Truhlové komoře.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Podle Roberta Topaly hra začala jako projekt, který se mohl pohybovat jakýmkoli směrem. On dělal poznámku, “tam byl opravdu žádný podrobný plán ... to prostě začalo jako šablona s krychlí, která mohla havarovat a skočit.” Dříve to pro počítač vyvinul, ale později svůj plán změnil a pokusil se z něj udělat mobilní hru. Topala byl inspirován "The Impossible Game" a trvalo asi čtyři měsíce, než hru vytvořil a přenesl do App Store a Google Play. V beta verzi byla hra nazývána „Geometry Jump“, ale později byla změněna na „Geometry Dash“.

Kresba Roberta Topaly, vývojáře Geometry Dash

Na jeho vydání, Geometry Dash měl jen sedm úrovní, které jsou nyní zdarma k hraní na bezplatné verzi hry, spolu s dalšími šesti úrovněmi vydanými v pozdějších aktualizacích v plné verzi. Brzy získala vážnou popularitu po celém světě, zejména v Kanadě, kde v červnu 2014 dosáhla titulu nejoblíbenější aplikace pro placené iPhone. Existují čtyři bezplatné verze hry, jedna je "Geometry Dash Lite", která v současné době (od aktualizace 2.2) zahrnuje prvních 13 úrovní z plné verze.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Hudba Geometry Dash je několika hudebními umělci, včetně ForeverBound, DJVI, Waterflame, DJ-Nate, F-777, Dex Arson a MDK. Kromě oficiálních písní je k dispozici také většina písní na hudebním portálu Newgrounds. Protože je běžné, že uživatelé zneužívají portál k nahrávání písní, které neudělali pro použití v Geometry Dash, RobTop zavedl vyšší omezení, aby tomu zabránil.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Hra se otevřela obecně pozitivním recenzím kritiků. Softpedia doplnila styl hry a výzvu, kterou přináší, a řekla: „I když to někdy může být trochu frustrující, vždy můžete fáze dokončit pomocí tréninkového režimu a poté skočit do mnoha různých uživatelsky generovaných úrovní.“ 148Apps dal hře pozitivní recenzi, říkat, “Geometry Dash poskytuje všechny výzvy očekávané od "nemožné hry" a také dělá to dostupnější pro nováčky.” Geometry Dash byl také uveden recenzentem Chris Morris na webová stránka Common Sense Media, která jako videohra přátelská dětem, kterou by mohl rodič nechat hrát své děti, uvádí, že hra byla „dobrým způsobem, jak zvládnout frustrace“, a že „rodiny mohou také mluvit o rytmu a radosti z tance v čase s hudbou “. V App Store byla Geometry Dash v roce 2018 na druhém místě za 10 nejlepších placených her pro iPad a sedmá pro 10 nejlepších placených her pro iPhone v roce 2018.

Další vydání[editovat | editovat zdroj]

Pro Geometry Dash World, Gamezebo ocenil úchvatné a slušné herní styly hry, ačkoli recenzent poznamenal, že to nebyla „nejzajímavější hra“. Gerson Noboa z AndroidGuys ocenil spin-off Geometry Dash a uvedl, že „Geometry Dash World je hodnotným doplňkem vašeho arzenálu hry. Díky pevně spojeným grafickým a zvukovým prvkům poskytuje hra úžasný integrovaný zážitek, který je zřídka vidět v Play Store obchodu “.

Spin-off[editovat | editovat zdroj]

Geometry Dash Meltdown[editovat | editovat zdroj]

16. prosince 2015 společnost RobTop oznámila hru spin-off s názvem Geometry Dash Meltdown, která byla vydána 19. prosince 2015 pro iOS a Android. V současné době (od aktualizace 1.0) zahrnuje 3 úrovně (představující písně F-777) s novými ikonami z verze 2.1 vytvořenými k předvedení funkcí 2.0 těm, kteří nevlastní plnou verzi.

Oficiální mapy Geometry Dash Meltdown:[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Obtížnosti Hvězdy
1 The Seven Seas Easy 1
2 Viking Arena Normal 2
3 Airborne Robot Hard 3

Geometry Dash World[editovat | editovat zdroj]

21. prosince 2016 společnost RobTop oznámila nejnovější hru spin-off s názvem Geometry Dash World s tím, že odejde ve stejný den. Aktuálně (od aktualizace 1.0) zahrnuje 2 světy s 5 úrovněmi v každém světě, nové ikony 2.1, obchod, nový trezor, denní úkoly, úrovně a odměny a tajné truhly vytvořené k předvedení některých nových funkcí 2.1, které byly zahrnuty v aktualizaci plné verze..

Oficiální mapy Geometry Dash World:[editovat | editovat zdroj]

Geometry Dash Subzero[editovat | editovat zdroj]

12. prosince 2017 společnost RobTop oznámila nejnovější hru spin-off s názvem Geometry Dash SubZero, která byla vydána 21. prosince 2017. Sestává ze tří úrovní. V současné době jde o nejnovější samostatnou hru vydanou společností RobTop [24] a první, která nabízí některé funkce aktualizace 2.2, včetně nových ikon a spouště, jako jsou ovládací prvky kamery, které ještě nejsou vydány v plné a původní verzi Geometry Dash

Oficiální mapy Geometry Dash Subzero:

Pořadí Jméno Obtížnosti Hvězdy
1 Press Start Normal 4
2 Nock Em Hard 6
3 Power Trip Harder 8

Geometry Dash Lite[editovat | editovat zdroj]

Geometry Dash Lite je zkrácená verze Geometry Dash. Má 13 map a je zdarma. Nelze tam mít tajné úschovny, hledat online mapy a vytvářet novou mapu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

- V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geometry Dash na anglické Wikipedii.

- https://geometry-dash.fandom.com/wiki/Geometry_Dash_Wiki