Geografie Německa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horopisná mapa Německa

Německo je stát ležící v západní Evropě na březích Baltského a Severního moře. Na severu sousedí s Dánskem (délka hranic 67 km), na východě s Polskem (442 km) a Českem (811 km), na jihu s Rakouskem (815 km) a Švýcarskem (316 km), na západě s Francií (448 km), Lucemburskem (135 km), Belgií (156 km) a Nizozemskem (567 km).

Se svou rozlohou 357 021 km² je Německo 6. největší zemí v Evropě, 4× větší než Česká republika. Je 4. největší v Evropské unii, z jejíž rozlohy zabírá 8,2 %. Nejvyšší bod je Zugspitze 2 962 m n. m. v Alpách. Po evropské části Ruska má největší populaci. Největšími řekami jsou Labe, Dunaj a Rýn. Krajními body jsou: na severu List, na jihu Oberstdorf, na západě Millen a na východě Deschka.

Povrch[editovat | editovat zdroj]

Povrch Německa lze rozdělit na tři oblasti:

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Největší německé řeky.
Jezero Hintersee v Bavorsku.

Hlavními povodími v Německu jsou: Dunaje, Rýnu, Labe, Vezery a Emže. V Německu pramení Dunaj (část toku 687 km), protéká zde svou největší částí Rýn (865 km) a také Labe (727 km). Další významné řeky jsou například Isar, Odra, Inn nebo Havel. Největšími jezery jsou Bodamské jezero a jezero Müritz. Německo omývají vody Baltského a Severního moře. Na severu leží Východofríské ostrovy a u pobřeží Dánska leží Severofríské ostrovy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]