Geografie Evropské unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Geografie Evropské unie je geografií 28 členských států Evropské unie, která se rozprostírá na velké části evropského světadílu (západní, severní, jižní a střední Evropa) na území o celkové rozloze 4 381 324 km².[1] Nejsevernějším státem Evropské unie je Finsko, nejzápadnějším Irsko, nejjižnějším Španělsko a nejvýchodnějším Kypr.

Členské státy - geografie[editovat | editovat zdroj]

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

22 členských států je omýváno mořem (Středozemní moře, Řecko)

Přestože se většina Evropské unie rozkládá na evropském světadílu (viz geografie Evropy), EU není s Evropou shodná; významné státy Evropy (např. Švýcarsko, Norsko či evropské Rusko) nejsou členy EU. Členské státy EU mají pozemní hranici s celkem 21 dalšími státy.

Pobřežní hranice Evropské unie je zhruba 66 tisíc kilometrů dlouhá[2] a EU tak omývá například Atlantský oceán, Severní moře, Středozemní moře, Černé moře, Baltské moře a Jaderské moře. Mezi evropská horská pohoří patří například Alpy, Pyreneje, Hercynská pohoří, Karpaty, Dinárské hory a Skandinávské pohoří. Nejvyšším vrcholem EU je Mont Blanc (4 808 m n. m., Francie/Itálie).

Nejdelší řekou EU je Dunaj (celková délka 2 850 km,v rámci EU 2 492 km). Největší jezero EU je Vänern (rozloha 5 650 km2, Švédsko).

Včetně zámořských území členských států zahrnuje EU většinu druhů podnebí, od polárního až po tropické. Nemá tedy smysl počítat meteorologické průměry za celou Evropskou unii. Většina obyvatelstva žije v oblastech se středomořským podnebím (jižní Evropa), mírným přímořským podnebím (západní Evropa) či teplým letním kontinentálním či hemiboreálním podnebím (členské státy ve východní části EU).

Zámořská území[editovat | editovat zdroj]

Součástí Evropské unie jsou formálně i četná zámořská území a závislá území (španělské Kanárské ostrovy, Ceuta a Melilla; za Portugalsko Azory a Madeira; britský Gibraltar a francouzská území Réunion, Francouzská Guyana, Martinik, Guadeloupe, Mayotte, Saint-Martin), zatímco jindy nejsou území přidružená k členským států součástí EU (například Grónsko, většina zámořských území přidružených ke Spojenému království, Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Karibské Nizozemsko, Svatý Bartoloměj, Francouzská Polynésie, Wallis a Futuna či Nová Kaledonie) a mají statut přidruženého území.

oblasti EU se zvláštním statusem

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Demografie Evropské unie.

K 1. lednu 2009 žilo v Evropské unii celkem 499,7 milionů obyvatel.[3] Nejlidnatějším členským státem je Německo s odhadovaným počtem 82,1 milionu obyvatel, zatímco nejméně lidnatým členským státem je Malta se 400 tisíci obyvateli.

Velká města[editovat | editovat zdroj]

Evropská unie je domovem více světových měst než jakákoli jiná oblast na světě. Celkem 16 měst má počet obyvatel přesahující jeden milion lidí (v rámci vlastního města). Mezi hustě zalidněné oblasti, které nemají vlastní jádro, za to však jsou tvořeny několika souvislými městy (souměstí či konurbace), patří například Porýní-Porůří, kde žije zhruba 11,5 milionu obyvatel (Kolín nad Rýnem, Düsseldorf, atd.), Randstad se zhruba 7 miliony obyvateli (Amsterdam, Rotterdam, Haag atd.), vlámský diamant se zhruba 5,5 miliony obyvateli, Frankfurt/Rýn-Mohan se zhruba 4 miliony obyvateli (Frankfurt nad Mohanem, Wiesbaden atd.) a Hornoslezská průmyslová oblast se zhruba 3,5 miliony obyvateli (Katovice, Sosnowiec atd.).[4]

samotné město obyvatel
v milionech
hustota zalidnění
na km²
městská oblast obyvatel
v milionech
metropolitní oblast obyvatel
v milionech
Londýn, Spojené království 7.5 4,761 Paříž, Francie 10.1 Londýn, Spojené království 12-14
Berlín, Německo 3.4 3,815 Londýn, Spojené království 8.5 Paříž, Francie 11.7
Madrid, Španělsko 3.1 1,985 Madrid, Španělsko 5.5 Porýní-Porůří, Německo 10.2
Řím, Itálie 2.7 5,198 Porúří, Německo 5.3 Randstad, Nizozemsko 7.0
Paříž, Francie 2.2 24,672 Barcelona, Španělsko 4.5 Madrid, Španělsko 5.8
Bukurešť, Rumunsko 1.9 9,131 Milán, Itálie 3.8 Barcelona, Španělsko 5.3
Hamburk, Německo 1.8 2,310 Berlín, Německo 3.7 Milán, Itálie 4.3
Varšava, Polsko 1.7 3,258 RotterdamHaag, Nizozemsko 3.3 Berlín, Německo 4.3
Budapešť, Maďarsko 1,7 3,570 Athény, Řecko 3.2 Frankfurt Rhine-Main, Německo 4.1
Vídeň, Rakousko 1.7 3,931 Neapol, Itálie 2.9 Athény, Řecko 3.9

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geography of the European Union na anglické Wikipedii.

  1. Rozloha zahrnuje čtyři francouzské zámořské departemanty (Francouzskou Guyanu, Guadeloupe, Martinik, Réunion), které jsou integrální součástí Evropské unie.
  2. European Union CIA World Factbook
  3. Total population [online]. Eurostat [cit. 2009-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Indicators for larger urban zones 1999 - 2003 Archivováno 16. 2. 2007 na Wayback Machine, Eurostat. Accessed January 25, 2007

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]