Geografie Belize

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Topografická mapa Belize

Belize se rozkládá ve Střední Americe na Yucatánském poloostrově při pobřeží Karibiku. Sousedními státy jsou Mexiko (konkrétněji mexický stát Quintana Roo, délka státní hranice 250 km) a Guatemala (departementy El Petén a Izabal, délka hranice 266 km). Rozloha státu je 22 960 km², což je srovnatelná hodnota např. s Albánií nebo Salvadorem. Je jedinou zemí Střední Ameriky, která nemá přístup k Tichému oceánu.

Lidské osídlení[editovat | editovat zdroj]

Většina obyvatelstva žije na pobřeží. Největšími městy jsou Belize City (téměř třetina celkové populace Belize žije v aglomeraci okolo tohoto města), Orange Walk, San Ignacio, Dangriga a Belmopan. Páteřní dopravní síť je tvořena silnicemi spojující tyto města. V Belize není žádná fungující železnice.
Země se potýká s environmentálními problémy odlesňování a znečistění vody průmyslem a zemědělstvím.

Pobřeží a otevřené moře[editovat | editovat zdroj]

Belize leží na pobřeží Honduraského zálivu. Celková délka belizského pobřeží je 386 km, pobřeží je členité s písečnými plážemi i mangrovovými porosty. Na otevřeném moři se rozkládají atoly, ostrůvky a útesy. Nachází se zde Belizský bariérový útes (délka okolo 290 km), který figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Belizský bariérový útes je součástí Mezoamerického korálového útesu - druhého největšího korálového útesu na světě. Nejvýznamnějšími ostrovy jsou Ambergris Caye a Turneffe Islands. Významné řeky jsou Belize a Hondo.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Zdejší klima je horké a vlhké. Charakteristickým rysem je střídání období dešťů (květen-listopad) a období sucha (únor až květen). Více srážek spadne na jihu země (přibližně 4500 mm), na severu je roční úhrn srážek cca 1400 mm. Průměrná roční teplota se pohybuje v rozmezí 21 - 27 °C. Významnou roli v celé historii Belize sehrály hurikány.

Povrch[editovat | editovat zdroj]

Z topografického hlediska můžeme rozdělit území Belize do dvou oblastí:

  • V severní části země se rozkládá rozsáhlá nížina s bažinami porostlá deštným lesem. Tato nížina se táhne těsně podél pobřeží až na jih země.
  • Jižní část země je více hornatá, rozkládá se zde pohoří Maya Mountains (česky Mayské pohoří). Nachází se zde i nejvyšší bod celé země - Doyle's Delight (1 124 m n. m.). S ohledem na zbytek Střední Ameriky je Belize spíše nížinaté.