Geoffroy VI. z Anjou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geoffroy VI. z Anjou
Narození1. června 1134
Rouen
Úmrtí27. července 1158 (ve věku 24 let)
Nantes
PohřbenNantes
OtecGeoffroy V. z Anjou
MatkaMatylda Anglická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geoffroy VI. z Anjou (francouzsky Geoffroy VI d'Anjou, 3. června 1134 Rouen27. července 1158 Nantes) byl hrabě z Anjou, Maine a Nantes.

Narodil se jako druhorozený syn hraběte Geoffroye z Anjou a Matyldy, dcery anglického krále Jindřicha Beauclerca. Dle otcova testamentu měl podědit titul hraběte z Anjou a Maine v případě, že se podaří jeho staršímu bratrovi Jindřichovi dobýt Anglii. Prozatímně obdržel hrady Chinon, Loudun a Mirebeau. V březnu roku 1152 se Geoffroy pokusil lstí získat čerstvě rozvedenou Eleonoru Akvitánskou. Té se podařilo z nachystané pasti uniknout a v květnu téhož roku se provdala za Geoffroyova bratra Jindřicha. Následující léta trávili bratři spory o zděděná hrabství, Geoffroy se dokonce společně s Jindřichem ze Champagne, Robertem z Dreux a Eustachem z Boulogne připojil k vojenskému tažení francouzského krále Ludvíka, který se pokoušel udržet rozvodem ztracené akvitánské vévodství.

V roce 1156 se Geoffroy konečně stal hrabětem z Anjou a Maine a na bratrův popud získal i hrabství Nantes. Zemřel v létě 1158 bez potomstva a jeho dědicem se stal Jindřich II.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jindřich I.
Znak z doby nástupu Hrabě z Anjou
11561158
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jindřich I.
Předchůdce:
Hoel III.
Hrabě z Nantes
11561158
Nástupce:
Jindřich I.