Gentský voláč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gentský voláč
Gentský voláč sedlatý černý
Gentský voláč sedlatý černý
Základní informace
Země původu BelgieBelgie Belgie
Využití okrasný chov
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti okrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Tělesný rámec velký
Klasifikace a standard
Plemenná skupina Voláči
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Gentský voláč je okrasné plemeno holuba domácího. Je to holub velkého tělesného rámce, s dobře vyvinutým voletem, vodorovně drženým trupem a bohatě rousnýma nohama. Trvalé nafouknutí volete jej řadí mezi voláče, v seznamu plemen EE je zapsán pod číslem 0309. Název plemeno získalo podle belgického města Gent. Velmi podobným plemenem je staroholandský voláč.[1]

Staroholandský voláč patří mezi velká, vysokonohá a rousná plemena voláčů, ale svými exteriérovými znaky se řadí mezi voláče původní. Má velké vole, které ve své dolní části není nijak podvázané a plynule přechází v hruď, a tělo nese téměř vodorovně. Také nohy gentského voláče nejsou tak dlouhé jako u prošlechtěnějších plemen.[1] Běháky jsou opeřené bohatým rousem, který je doplněný supími pery vyrůstajícími z lýtek ptáka.

Chová se v mnoha barevných i kresebných rázech: nejrozšířenější jsou voláči v sedlaté kresbě, která je u tohoto plemene bez barevné kapky na hlavě a bílou náprsenkou, která zasahuje až daleko na vole, a to v barvě černé, modré, červené, žluté a stříbřité. Dále se chovají gentští voláči jednobarevní černí, modří a stříbřití pruhoví a kapratí, červení, žlutí, červení a žlutí plaví a bílí, tygři a straci v černé, červené a žluté barevné řadě a voláči modroocasí. Ti mají peří na většině těla bílé, hlava je modře stříkaná, ocas včetně horních ocasních krovek a ocasního klínu je světle modrý, s tmavým ocasním pruhem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Gentský voláč, s. 192. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. (česky) 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. (česky)