Gentlemen's Quarterly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gentlemen's Quarterly
GQ Logo.svg
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Vydavatel Condé Nast
Sídlo Mnichov, Německo
První vydání 1957
Odkazy
ISSN 0016-6979
Web www.gq.com a www.gq-magazine.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gentlemen's Quarterly je pánský měsíčník zaměřující se převážně na módu a styl, jídlo, filmy, sex, hudbu, cestování, sport, technologie a knihy. V současné době[kdy?] vychází ve více než třinácti zemích světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gentlemen's Quarterly bylo poprvé vydáno v USA v roce 1931 pod názvem Apparel Arts. Časopis byl věnovaný obchodníkům s módou a textiliemi. Zpočátku měl velice limitovaný počet výtisků a byl udržováno v obchodních kruzích, aby se nedostal mezi zákazníky. Když pronikl mezi zákazníky, přispěl ke vzniku časopisu Esquire v roce 1933. Esquire je dodnes jedním z největších konkurentů GQ.

V roce 1958 se název změnil na Gentlemen's Quarterly. Časopis vycházel čtvrtletně až do roku 1979, kdy jej koupilo nakladatelství Condé Nast Publications. To ze čtvrtletníku udělalo měsíčník a GQ se začalo zaměřovat na články o módě a stylu, aby uspělo v konkurenčním boji s Esquirem. Vydavatelství se tedy rozhodlo začít vydávat GQ i v dalších zemích světa.

GQ pomohlo také vytvořit obraz metrosexuála, jak jej známe dnes. Vysloužilo si za to značnou kritiku jiných médií. Navzdory tomu však má pořád přibližně stejnou čtenářskou základnu. V roce 2005 se v USA tisklo 824 334 výtisků měsíčně. Britská verze GQ měla v druhé polovině roku 2008 měsíční cirkulaci 130 094 výtisků.