Gentamicin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gentamicin
Obecné
Systematický název(3R,4R,5R)-2-{[(1S,2S,3R,4S,6R)-4,6-
diamino-3-{[(2R,3R,6S)-
3-amino-6-[(1R)-
1-(methylamino)ethyl]oxan-2-yl]oxy}-
2-hydroxycyclohexyl]oxy}-5-methyl-
4-(methylamino)oxane-3,5-diol
Triviální názevGentamicin
Sumární vzorecC21H43N5O7
Identifikace
Registrační číslo CAS1403-66-3
Vlastnosti
Molární hmotnost477,596 g/mol
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
GHS08 – látky nebezpečné pro zdraví
GHS08
GHS09 – látky nebezpečné pro životní prostředí
GHS09
[1]
Nebezpečí[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gentamicin je aminoglykosid se širokým spektrem účinku pro parenterální použití (vedlejší účinky v závislosti na koncentraci). Byl izolován v roce 1963 z Micromonospora purpurea. Má bakteriostatickýbaktericidní účinek na většinu gramnegativních bakterií, včetně pseudomonád, stafylokoků. Neúčinkuje na enterokoky, mykobakterie a anaerobní bakterie, vstup do bakteriální buňky je aero-dependentní. Pravidelný vznik rezistence (enzymatická inaktivace acetylázami a fosfotransferázami, částečně i impermeabilita buněčné stěny a alterace vazebných proteinů). Gentamicin je značně toxický – ototoxicita (vestibulární funkce), nefrotoxicita (postižení proximálních tubulů ledvin). Využití: terapie závažných infekcí a sepsí, často v kombinaci s beta-laktamovými antibiotiky, močové a stafylokokové infekce, novorozenecký zánět spojivek[2]. Pro předejití toxicitě je u systémového podání žádoucí monitorování plazmatických koncentrací.

Gentamicin je znám především z chirurgie – při úporném hnisání, těžce léčitelné hnisavé píštěle (a pod.) se do svalu okolo periostu zavádí tzv. gentamicinový řetězec (znám spíše jako gentamicinové kuličky). Takto vpravené antibiotikum napomáhá a) zamezení kultivaci bakterií (v lepším případě je i hubí), b) částečně přispívá k urychlení procesu hojení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Gentamicin. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ebeigbe JA; Osaiyuwu AB. A comparative study of the effects of Colostrum and Gentamicin on organisms causing Ophthalmia neonatorum. Journal of the Nigerian Optometric Association (JNOA). 2010 May. 2010, s. 6-10 (česky:Srovnávací studie účinků colostra a Gentamicinu na organismy způsobující novorozenecký zánět spojivek (ophthalmia neonatorum).). Dostupné online [cit. 24 May 2010]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]