Generální inspekce bezpečnostních sborů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Generální inspekce bezpečnostních sborů
Logo GIBSu
Hlavní stan GIBS v Praze-Břevnově
Hlavní stan GIBS v Praze-Břevnově
Zkratka GIBS
Vznik leden 2012
Účel kontrolní a vyšetřovací činnost
Místo Praha, ČeskoČesko Česko
Úřední jazyk čeština
Oficiální web www.gibs.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je ozbrojený bezpečnostní sbor, který vznikl v lednu 2012, mimo jiné i kvůli boji o Policii ČR mezi ODS a Věcmi veřejnými (VV),[1] a stal se tak nástupcem předchozí Inspekce Policie České republiky (dříve Inspekce ministra vnitra).

Účel[editovat | editovat zdroj]

Generální inspekce bezpečnostních sborů funguje dle zákona č. 341/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a má za úkol zejména vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce a nebo zaměstnanci těchto útvarů. GIBS začala plně fungovat 1. ledna 2012, do té doby existovaly zvláštní inspekce pro policii, zvláštní pro vězeňské služby či celníky.[2]

Ředitel[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Při politické krizi v roce 2010 požadovaly VV odvolání tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů a jejich tehdejší ministr vnitra Radek John požadoval jmenování nového policejního prezidenta. Situace se vyhrotila až do té míry, že musel do jednání vstoupit prezident ČR Václav Klaus a došlo k neveřejné dohodě. S odstupem času se ukázalo, že obsahem této dohody byla skutečnost, že VV vyberou nového policejního prezidenta a ODS šéfa nově vytvořené Generální inspekce bezpečnostních sborů.[1]

Na počátku roku 2018 se GIBS dostala do oblasti zájmu veřejnosti, když premiér v demisi Andrej Babiš projevil snahu zbavit ředitele GIBS Michala Murína jeho funkce. V březnu 2018 s ním zahájil kázeňské řízení o přestupku [1]. Tento jeho krok vzbudil kontroverze, jednak kvůli obavám z domnělé snahy Andreje Babiše ovlivnit běžící vyšetřování jeho osoby v souvislosti s podezřením z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, jednak proto, že v tomto případě Andrej Babiš použil zákon platný pro řadové policisty, kterým Michal Murín nebyl [2].

Spekulacím nahrává i fakt, že se po tomto kroku GIBS skutečně začala zajímat o novináře, kteří v minulosti informovali veřejnost o některých jednotlivostech v souvislosti s Babišovou kauzou Čapí hnízdo [3][4].

Dne 17.04.2018 se po dlouhých debatách a spekulacích rozhodl někdejší šéf útvaru, Michal Murín, rezignovat na svou funkci k poslednímu dubnu.[5] Oficiálním důvodem jsou zdravotní problémy, protože Murín byl několik dní před rezignací hospitalizován v jedné z pražských nemocnic. Opoziční strany PSP se však domnívají, že pravým důvodem je nepříjemný tlak tehdejšího premiéra v demisi, Andreje Babiše na Michala Murína. Dle opozičních stran se mělo jednat o pokus premiéra v demisi o ovládnutí policie a kontroly nad ní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Výměna policejního šéfa: Na promyšlený kalkul ODS to nevypadá | Téma. Lidovky.cz [online]. 2012-08-31 [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  2. GIBS - Co je a jaké má pravomoci Generální inspekce bezpečnostních sborů - Reflex.cz. Reflex.cz. Dostupné online [cit. 2018-03-09]. (česky) 
  3. Prozatímním ředitelem GIBS se stal Ivan Bílek [online]. [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  4. Exšéf GIBS Bílek odchází s doživotní rentou téměř 70 tisíc korun. iDNES.cz [online]. 2015-11-10 [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  5. Kázeňské řízení s ředitelem GIBS? Babiš má dva týdny na rozhodnutí, pak Murínova odpovědnost zaniká. iROZHLAS [online]. 2018-04-17 [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]