Generální inspekce bezpečnostních sborů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Generální inspekce bezpečnostních sborů
Logo GIBSu
Hlavní stan GIBS v Praze-Břevnově
Hlavní stan GIBS v Praze-Břevnově
Zkratka GIBS
Vznik 2010
Účel kontrolní a vyšetřovací činnost
Místo Praha, ČeskoČesko Česko
Úřední jazyk čeština
Oficiální web www.gibs.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je ozbrojený bezpečnostní sbor, který vznikl v roce 2010, mimo jiné i kvůli boji o Policii ČR mezi ODS a Věcmi veřejnými (VV),[1] a stal se tak nástupcem předchozí Inspekce Policie České republiky (dříve Inspekce ministra vnitra).

Účel[editovat | editovat zdroj]

Generální inspekce bezpečnostních sborů funguje dle zákona č. 341/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a má za úkol zejména vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce a nebo zaměstnanci těchto útvarů. GIBS začala plně fungovat 1. ledna 2012, do té doby existovaly zvláštní inspekce pro policii, zvláštní pro vězeňské služby či celníky.[2]

Ředitel[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Při politické krizi v roce 2010 požadovaly VV odvolání tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů a jejich tehdejší ministr vnitra Radek John požadoval jmenování nového policejního prezidenta. Situace se vyhrotila až do té míry, že musel do jednání vstoupit prezident ČR Václav Klaus a došlo k neveřejné dohodě. S odstupem času se ukázalo, že obsahem této dohody byla skutečnost, že VV vyberou nového policejního prezidenta a ODS šéfa nově vytvořené Generální inspekce bezpečnostních sborů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Výměna policejního šéfa: Na promyšlený kalkul ODS to nevypadá | Téma. Lidovky.cz [online]. 2012-08-31 [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  2. GIBS - Co je a jaké má pravomoci Generální inspekce bezpečnostních sborů - Reflex.cz. Reflex.cz. Dostupné online [cit. 2018-03-09]. (česky) 
  3. Prozatímním ředitelem GIBS se stal Ivan Bílek [online]. [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  4. Exšéf GIBS Bílek odchází s doživotní rentou téměř 70 tisíc korun. iDNES.cz [online]. 2015-11-10 [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]