Genderová segregace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Genderová segregace je forma segregace ve fyzické, právní nebo kulturní rovině, kde je s dané osobě buď úplně zakázáno vykonávat určité činnosti či se značně omezenými právy, pouze na základě biologického pohlaví či genderové identity. Může se projevovat v podstatě ve všech společenských sférách či kolektivech. Nejčastěji se s formami Genderové segregace setkáme ve školách - Vyloučení žen z mužských kolektivů, často přítomno na základních školách. Taktéž ženám je často zbytkem kolektivu bráněno zastávat vedoucí funkce ve třídě. , na pracovištích nejčastěji ze strany nadřízených , či jsou přímo zakořeněny v základech různých kultur.

Genderová segregace na trhu práce[editovat | editovat zdroj]

Je označení pro formu segregace určitého pohlaví, nejčastěji žen, kdy při výkonu stejného povolání, práce ve stejném sektoru jakožto muži, jsou ženám předkládány rozdílné pracovní smlouvy či jsou nuceny pracovat za jiných podmínek. V této oblasti rozlišujeme 2 typy a to vertikální a horizontální segregaci.

Vertikální segregace popisuje jev, kdy se ženy koncentrují spíše v řadových pozicích stejného odvětví a muži ve vedoucích.

Horizontální segregace popisuje jev, kdy se ženy koncentrují do jiných odvětví nejčastěji zdravotnictví, školství či různých úřadů nabízejících sociální služby, kdežto muži spíše do technického odvětví,[1] které je lépe finančně ohodnoceno.[zdroj?!]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GENDEROVÁ SEGREGACE VE ŠKOLSTVÍ: DOPADY GENDEROVÉ SEGREGACE PEDAGOGICKÝCH SBORŮ NA SYMBOLICKOU ÚROVEŇ VNÍMÁNÍ VZTAHŮ MEZI ŽENAMI A MUŽI [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (čeština)