Geesthacht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geesthacht
Radnice
Radnice
Geesthacht – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška27 m n. m.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměŠlesvicko-Holštýnsko
Zemský okresVévodství lauenburské
Geesthacht na mapě
Geesthacht v rámci zemského okresu Vévodství lauenburské
Geesthacht
Geesthacht
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha33,19 km²
Počet obyvatel29 363 (2013)
Hustota zalidnění884,7 obyv./km²
Správa
StarostaVolker Manow
Oficiální webwww.geesthacht.de
Adresa obecního úřaduMarkt 15
21502 Geesthacht
Telefonní předvolba04152
PSČ21502
Označení vozidelRZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geesthacht je město ve spolkové zemi Šlesvicku-Holštýnsku v severním Německu. Leží na pravém břehu Labe blízko Hamburku a je největším městem v okrese Vévodství lauenburské, k historickému knížectví Sasko-Lauenbursko však nepatří. Až do 1. dubna 1937 patřil Geesthacht jako exkláva k hanzovnímu městu Hamburk. Tehdy získal Hamburk na základě zákona „o Velkém Hamburku a dalších územních úpravách“ některé sousední obce a města (například Bergedorf), naopak ztratil některé exklávy jako např. Geesthacht. Toto město bylo připojeno k tehdy pruskému Šlesvicku-Holštýnsku. Leží prakticky na okraji Hamburku, s kterým je spojen dálnicí A 25.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka jako „Hachede“ pochází z roku 1216. V polovině 13. století změnilo Labe svůj tok a tím byla zničena vesnice Hachede spolu s jejím kostelem. Jméno zaniklé vesnice však žije dál v názvech města Geesthacht („Geest-Hachede“) a obce Marschacht („Marsch-Hachede“) v Dolním Sasku, která leží naproti Geesthachtu na levém břehu Labe. Dolnoněmecké slovo Geest označuje výše položený vlnitý nebo kopcovitý kraj hlavně v severním Německu, Nizozemí a Dánsku s neúrodnou a většinou písčitou půdou, který vznikl hlavně nánosem z doby ledové. Naproti tomu označuje slovo Marsch úrodný náplav. Z toho vyplývá, že Geesthacht je nové Hachede na vyšším břehu Labe, takzvaném Geesthang.

Od roku 1420 patří tato vesnice hanzovním městům Hamburk a Lübeck. Společná nadvláda obou hanzovních měst trvala do šedesátých let 19. století, od té doby patřil Geesthacht jako exkláva k hamburskému státu. Od roku 1924 má Geesthacht městská práva, patřil však ještě do roku 1937 k hamburskému státu.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V radě města (Ratsversammlung) je po volbách z 25. května 2008 zastoupeno pět stran:

  • Křesťanští demokraté (CDU): 12 poslanců (35,8 % voličů)
  • Sociální demokraté (SPD): 10 poslanců (30,7 % voličů)
  • Zelení (GRÜNE): 5 poslanců (15,2 % voličů)
  • Liberálové (FDP): 4 poslanci (12,1 % voličů).
  • Levice (LINKE): 2 poslanci (6,2 %)

Město Geesthacht je momentálně bez starosty. Dne 22. června 2009 zemřel náhle dosavadní starosta Ingo Fokken (nestraník). Fokken byl starostou od roku 2000. 4. září 2005 byl znovu zvolen. Datum voleb na nového starostu zatím není známo.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo severního Německa patří převážně k evangelické luterské církvi. Tato církev má v Geesthachtu dva kostely: St. Salvatoris (sv. Vykupitele) a St. Petri (sv. Petra). Dále existuje v obci katolický kostel Sv. Barbory.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]