Gdańsk Główny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gdańsk Główny
Gdaňsk hlavní nádraží
Pohled na staniční budovu
Pohled na staniční budovu
Stát PolskoPolsko Polsko
Vojvodství Pomořské
Město Gdaňsk
Souřadnice
Gdańsk Główny
Gdańsk Główny
Provozovatel dráhy PKP PLK / SKM
Tratě 9 Železniční trať Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny, 202 Gdańsk Główny – Stargard, 227 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa, 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, 250 Gdańsk Główny – Rumia
V provozu od 1900
Zabezpečovací zařízení -
Dopravních kolejí 11
Nástupišť (hran) 2 + 3 SKM (11)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobusy, tramvaje
Web kolej.one.pl
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gdańsk Główny (dříve pojmenované německy Danzig Hauptbahnhof) je hlavní nádraží v Gdaňsku v severním Polsku, Pomořském vojvodství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gdańsk Główny 1903

První železniční trať v Gdaňsku byla otevřena v roce 1852. Kolem roku 1867 v oblasti dnešního nádraží sloužila provizorní stanice „Brama Wyżynna“. Přístup k ní byl možný pouze z východní strany, ze západní strany ji odděloval příkop a pevnost. Stavba nového nádraží mohla být zahájena až po odstranění starého příkopu a pevnosti na západní straně.

Reprezentativní a prostorné hlavní nádraží bylo postaveno v letech 1894-1900 ve stylu „gdaňské renesance“. dle návrhu Aleksandra Ruedella, Paula Thoemera a Georga Cuny'ego. Jedná se o směsici renesance a baroka. Bohatě zdobená nádražní budova a věž s hodinami, byla postavena z cihel a pískovce. Nádraží bylo slavnostně otevřeno dne 30. října roku 1900. Věž s hodinami o průměru 3,25 m, dosahující do výše 50 m, byla postavena v letech 1900-1903.

Nádraží ve své době odpovídalo náročným standardům. Kupříkladu bylo vybaveno prostornou halou s výdejnami jízdenek, úschovnou zavazadel, telegrafním úřadem, policejní stanicí. Nelze opomenout telefonní budky, umývárny, toalety pro muže a ženy, občerstvení. Čekárny byly odděleny pro I. a II. třídu a zvlášť pro III. a IV. třídu. Výstavba nádraží zasáhla do okolních oblastí města, které se staly atraktivní pro investory, zejména v pohostinství.

V roce 1945 během druhé světové války byla nádražní budova zapálena. Ohni unikla pouze věž s hodinami. Po druhé světové válce prošlo nádraží rekonstrukcí.

Obecný přehled[editovat | editovat zdroj]

Na nádraží byly vybudovány dva podchody. Kratší podchod spojuje hlavní nádražní halu s prvním a druhým nástupištěm. Delší podchod spojuje zbývající nástupiště, ale také autobusové nádraží a ulici Podwala Grodzkiego. Tento podchod umožňuje také snadný přístup k tramvajovým zastávkám v ulici Podwala Grodzkiego a 3 Maja u autobusového nádraží, zahrnuje několik obchodů.

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Příměstská železnice na samostatné síti společnosti PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (zkráceně SKM, je současně dopravcem i provozovatelem dráhy) slouží především pro spojení s městy Gdaňsk, Sopoty, Gdyně, Rumia, Reda a Wejherowo. V mnohem menší míře obsluhuje také Lębork, Słupsk, Pruszcz Gdański, Tczew a jejich okolí.

Gdaňské hlavní nádraží obsluhují také dálkové vnitrostátní spoje jedoucí např. do Varšavy - (Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia), Katovic, Krakova - (Kraków Główny), Lublinu - (Lublin (nádraží)), ale i města Hel, které se nachází u Baltského moře na špici Helské kosy. Z Gdaňsku také míří jeden mezistátní spoj a to vlak Eurocity Sobieski z Gdyně přes Varšavu, Katovice, Bohumín, Přerov a Břeclav do Wien Hauptbahnhof. Ráno vyjíždí z Gdyně a večer je ve Vídni. A to stejné i naopak.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jacek Friedrich: Gdańsk : [zwiedzanie, rozrywki, okolice]. Warszawa: Wiedza i Życie, 2006, s. 63. ISBN 83-7184-554-5.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Gdańsk Główny
Trať 9 Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny (km traťový: 327,741)
vzdálenost: 1,041 km
Gdańsk Biskupia GórkaBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Trať 202 Gdańsk Główny – Stargard (km traťový: 0,000)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 4,180 km
Trať 227 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa (km traťový: 0,672)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 4,241 km
Trať 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port (km traťový: 0,140)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 0,903 km
Trať 250 Gdańsk Główny – Rumia (km traťový: 0,080)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 0,960 km