Gaudapáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gaudapáda
Shri Gaudapadacharya Statue.jpg
Narození6. století
Povolánífilozof
Nábož. vyznáníAdvaita-védánta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gauḍapāda, označovaný také jako Gaudapadačarja byl indický filozof, zřejmě ze 6. století, představitel školy Védánta, částečně ovlivněný buddhismem. Detaily jeho biografie jsou nejisté, jeho myšlenky však silně ovlivnily Adi Šankaru, který mu říkal paramaguru (nejvyšší učitel). Gaudapáda byl autorem nebo překladatelem textu Māṇḍukya Kārikā, také známého jako Gaudapada Karika. Text se skládá ze čtyř kapitol (také nazývaných knihy). První tři kapitoly silně ovlivnily nedualistickou školu zvanou advaita-védánta. Čtvrtá kapitola je považována za buddhistickou, v hinduismu na ni nebývá odkazováno. Vyložil Upanišády, především za pomoci logiky. Představil vlivnou ontologii, v níž konečnou ontologickou realitou je čisté vědomí, které je zbaveno atributů a úmyslnosti. Individuální duše je v zásadě plně identická s tímto čistým vědomím, iluze jejich rozpojení je způsobena májou.[1] Někdy bývá ztotožňován se stejnojmenným autorem komentářů, avšak vedou se o to rozsáhlé spory.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gaudapada na anglické Wikipedii.

  1. Gaudapada | Internet Encyclopedia of Philosophy. www.iep.utm.edu [online]. [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DATTA, Amaresh. Encyclopaedia of Indian Literature. [s.l.]: Sahitya Akademi 936 s. Dostupné online. ISBN 9788126011940. (anglicky) Google-Books-ID: zB4n3MVozbUC.