Gastonia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGastonia
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 126 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry druhu Gastonia burgei
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádThyreophora
InfrařádAnkylosauria
ČeleďPolacanthidae
RodGastonia
Kirkland, 1998
Binomické jméno
Gastonia burgei
Kirkland, 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gastonia ("podle objevitele Roberta Gastona") byl asi 5 až 6 metrů dlouhý[1] a kolem 1900 kg vážící[2] obrněný býložravý ankylosaurní dinosaurus blízce příbuzný rodu Polacanthus. Tento rod je známý z kompletních pozůstatků zahrnujících několik lebek. Žil přibližně před 125 milióny let na území dnešního Utahu (USA). Fosilie byly objeveny v sedimentech geologického souvrství Cedar Mountain.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Gastonia žila po boku obrovského dromeosaurida rodu Utahraptor, velmi dobré kostěné brnění těla tedy mělo svoje opodstatnění. Úzká, protáhlá lebka byla chráněná srostlými kostěnými pláty, přední část trupu kostěnými trny, bedra plochou srostlou kostěnou plotnou a ocas, kromě kostěných hrbolů, byl opatřen po bocích i ostrými kostěnými deskami, které byly používány jako nůžky. Koncem minulého století se myslelo, že podobně jako vyspělejší čeleď Ankylosauridae, i zástupci čeledi Polacanthidae (tím pádem i Gastonia) disponovali kostěným kyjem na konci ocasu. Později se však zjistilo, že to byl omyl.

Fosilní nálezy dokládají, že tento obrněný dinosaurus žil v menších skupinách (gregaricky).[3]

Podle některých výzkumů byl tělesný pancíř gastonie v podobě série těsně seřazených osteodermů velmi efektivní a chránil je i před velkými a nebezpečnými teropody.[4]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Tento dinosaurus se objevuje také v románu Roberta T. Bakkera Červený raptor. V roce 2016 byl formálně popsán druhý známý druh tohoto rodu, G. lorriemcwhinneyae.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gastonia na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gaston, R. W., Scellenbach, J., Kirkland, J.I. (2001). "Mounted skeleton of the Polacanthine Ankylosaur Gastonia burgei". in Carpenter, Kenneth(ed). The Armored Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 386–398. ISBN 0-253-33964-2.
  • Blows, W. T. (2001). "Dermal Armor of Polacanthine Dinosaurs". in Carpenter, Kenneth(ed). The Armored Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 363–385. ISBN 0-253-33964-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]