Gaston Lachaise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gaston Lachaise
Gastonlachaise.jpg
Narození 19. března 1882
Paříž
Úmrtí 18. října 1935 (ve věku 53 let)
New York
Alma mater École nationale supérieure des beaux-arts
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaston Lachaise (8. květen 1882, Paříž - 10. říjen 1935, New York) byl francouzsko-americký sochař.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1898-1904 vystudoval sochařství na École des Beaux-Arts. Poté pracoval jako dyzajnér ve šperkařství René Lalique. Ve Francii také začala jeho umělecká kariéra, když v letech 18991903 vystavoval na pařížských salonech.

Mezi lety 19011903 Lachaise potkal Kanaďanku Isabel Dutaud Nagleovou, která byla o deset let starší, v té době vdaná a s jedním synem. Rozvinul se mezi nimi hluboký milostný vztah, Lachaise kvůli ní opustil Paříž, zřekl se začínající kariéry a roku 1906 ji následoval do USA. Po celý život mu byla Isabel, se kterou se 25. června 1917 v New Yorku oženil, hlavní inspirací. V USA působil nejprve v Bostonu, později v New Yorku, kde se stal asistentem Paula Manshipa.[1]

Tvořil zejména ženské akty z leštěného bronzu nebo kamene, které měly monumentální rozměry. Je však také autorem plastik zvířat a reliéfů na veřejných budovách v New Yorku (např. Rockefellerovo centrum). Lachaisova nejslavnější práce Stojící žena (1932), smyslný ženský akt s točitými, kuželovitými končetinami, je typickým příkladem jeho tvorby. Byl také známý i jako znamenitý portrétista. Je autorem bust slavných umělců, jakými byli John Marin, Marianne Mooreová a E. E. Cummings.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gaston Lachaise na slovenské Wikipedii.

  1. https://www.britannica.com/biography/Gaston-Lachaise