Gasosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxGasosaurus
Stratigrafický výskyt: Střední jura, před 165 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Smontované kostry gasosaura (vlevo) a agilisaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Carnosauria
Rod Gasosaurus
Binomické jméno
Gasosaurus constructus
Dong & Tang, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gasosaurus ("plynný ještěr"), byl středně velký teropodní dinosaurus. Žil přibližně před 168 až 161 milióny let v období střední jury na území dnešní Číny (provincie S’-čchuan, proslulé naleziště Dašanpu). Pojmenován byl podle jisté naftařské společnosti, jejíž pracovníci jako první odkryli lom s fosiliemi těchto dinosaurů.

Popis a systematika[editovat | editovat zdroj]

Gasosaurus byl po dvou chodící masožravec dlouhý přibližně 3,5 až 4 metry[1] a vážící kolem 150-400 kg. Znám je pouze jeden druh, G. constructus, popsaný v roce 1985. O tomto teropodovi zatím není mnoho známo, což je dáno také malým počtem dochovaných zkamenělin. Jisté je jen tolik, že jde o jednoho z prvních nepochybných zástupců skupiny Tetanurae.

Je možné, že stejným zvířetem je ve skutečnosti také mírně větší teropod Kaijiangosaurus lini, formálně popsaný o rok dříve ze stejného souvrství.

Gasosaurus constructus je v současné době považován za nejbazálnějšího (vývojově nejprimitivnějšího) zástupce kladu Avetheropoda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dong and Tang (1985). A new Mid-Jurasic theropod (Gasosaurus constructus gen. et sp. nov.) from Dashanpu, Zigong, Sichuan Province, China. Vertebrata PalAsiatica. 23(1), 77-82.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]