Přeskočit na obsah

Gary Kildall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gary Kildall
Narození19. května 1942
Seattle
Úmrtí11. července 1994 (ve věku 52 let)
Monterey
Příčina úmrtítrauma
Místo pohřbeníEvergreen Washelli Memorial Park
Alma materWashingtonská univerzita
Queen Anne High School
Povoláníinformatik, programátor, vysokoškolský učitel a podnikatel
ZaměstnavatelNaval Postgraduate School
ChoťDorothy McEwen Kildall
PodpisGary Kildall – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Gary Arlen Kildall (19. května 194211. července 1994) byl americký počítačový vědec a podnikatel. V roce 1973 vytvořil první úspěšný operační systém pro osobní počítač (CP/M).[1]

Pocházel z rodiny norských imigrantů do USA. Vystudoval matematiku na University of Washington v rodném Seattlu. Po studiích šel k námořnictvu, které ho v roce 1969 poslalo učit informatiku na svou školu v Monterey v Kalifornii. Zde napsal proslulý program CP/M, který, krom jiného, dovolil zápis souborů na disk. Poté založil firmu Digital Research (DRI), která se stala ve vývoji operačních systémů lídrem.[2] IBM měla zájem o licenci na CP/M, jednání však nebyla úspěšná. Společnost Microsoft se tehdy s IBM domluvila, že koupí licenci na 86-DOS, klon CP/M od společnosti Seattle Computer, a upraví ho pro potřeby IBM PC. Kildall se po diskusích se svým právníkem rozhodl, že nepodá žalobu, a uzavřel s IBM dohodu, na základě které IBM nabízela zákazníkům operační systémy od Microsoftu i Digital Research. Strategií Microsoftu tehdy bylo nabízet operační systém za relativně nízkou cenu a získat podíl na trhu. Digital Research roku 1991 odkoupil Novell. Vytvořil poté jeden z prvních CD-ROMů, elektronickou encyklopedii Grolier Encyclopedia.

  1. MARKOFF, John. Gary Kildall, 52, Crucial Player In Computer Development, Dies. www.nytimes.com. Dostupné online [cit. 2018-06-12]. (anglicky) 
  2. Who Made America? | Innovators | Gary Kildall. www.pbs.org [online]. [cit. 2018-06-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]