Garth Marenghi's Darkplace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Garth Marenghi's Darkplace
Žánr komedie
Formát seriál
Námět, scénář a režie Matthew Holness
Richard Ayoade
Hrají Matthew Holness
Richard Ayoade
Matt Berry
Alice Lowe
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 1
Počet dílů 6
Obvyklá délka cca 25 minut
Produkce a televizní štáb
Premiérové vysílání
TV stanice Channel 4
Vysíláno 29. 1. 2004 4. 3. 2004
Garth Marenghi's Darkplace na ČSFD IMDb TV.com

Garth Marenghi's Darkplace je britský kultovní komediální seriál tvůrců Matthewa Holnesse a Richarda Ayoadea, kteří k němu napsali scénář, režírovali ho, a také v něm hráli hlavní postavy. Vychází z původního divadelního představení těchto autorů Garth Marenghi’s Netherhead, za které v roce 2001 získali cenu Perrier.[1][2] V tomto představení vystupovaly fiktivní postavy autora hororů Gartha Marenghiho a jeho nakladatele Deana Learnera.

O seriálu[editovat | editovat zdroj]

Garth Marenghi's Darkplace je parodií na brakové horory, neuměle natočená televizní dramata z 80. let 20. století s jejich celkovým stylem, způsobem produkce, oblékáním, účesy a hudbou (v kontextu tehdejší Velké Británie), se špatnými hereckými výkony a primitivními vizuálními efekty. Přes poměrně širokou oblibu, zejména na internetu, a zařazení mezi kultovní, se seriál dočkal pouze jediné sezóny vysílání (6 epizod). Je to přičítáno minimální propagaci a horšímu vysílacímu času při prvním uvedení a následně nízkým hodnotám sledovanosti.

Název reálného seriálu je převzat z fiktivního seriálu Garth Marenghi's Darkplace, jehož autorem je i jeho hlavní herecká hvězda Garth Marenghi a producentem, a zároveň také špatným hercem, Dean Learner. Tento fiktivní seriál nebyl nikdy odvysílán (krátce běžel pouze v Peru) a tak se poprvé dostává k britské veřejnosti na britské televizní stanici Channel 4 jako autorsky komentovaná předělávka až po 20 letech od svého vzniku. Původně vzniklo kolem 50 dílů seriálu, ale ty nebyly nikdy uvedeny kvůli zásahu "MI-8", protože byly „příliš podvratné, příliš nebezpečné a proklatě strašidelné“ („too subversive, too dangerous, too damn scary“).[3]

Děj jednotlivých „hororových“ epizod se odehrává v nemocnici „Darkplace Hospital“ ve městě Romford (Essex, Anglie), kde dochází k mnoha nadpřirozeným jevům, jako telekinezi, onemocnění virem brokolice, otevření brány pekel, smrti v suterénu zbloudilého hlídače, oplodnění pacienta mutantem, zpětné evoluci a dalším, se kterými se musí vyrovnat osazenstvo nemocnice.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Matthew Holness jako autor a herec Garth Marenghi, hrající postavu Dr. Ricka Daglesse, M.D. - "Daga", muže, jenž není Ježíš Kristus, jak už teď sám uznává.
 • Richard Ayoade jako producent a špatný herec Dean Learner, (ne)hrající postavu Thorntona Reeda, ředitele nemocnice.
 • Matt Berry jako herec Todd Rivers, hrající postavu Dr. Luciena Sancheze, nejlepšího přítele Daga.
 • Alice Lowe jako zmizelá herečka Madeleine Wool, hrající postavu Dr. Liz Asher, blondýny se stylovým účesem.

Další postavy[editovat | editovat zdroj]

Dalšími herci, kteří se objevili v seriálu jsou např. Julian Barratt jako místní farář, nazývaný Rickem „Padre,“ Noel Fielding jako „opičák,“ Kim Noble jako „Jim,“ Graham Linehan, Stephen Merchant a Stuart Silver.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

 1. Once Upon A Beginning
 2. Hell Hath Fury
 3. Skipper the Eyechild
 4. The Apes of Wrath
 5. Scotch Mist
 6. The Creeping Moss from the Shores of Shuggoth

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. "Marenghi wins Perrier Award", BBC News, BBC, 2001-08-26. Ověřeno k 2012-09-01. 
 2. Edinburgh Festival Fringe - The Perrier Comedy Awards 2001 [online]. EdinburghGuide.com, 2001-August [cit. 2012-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Nick Galvin. Tales from a dark place [online]. The Age Company Ltd., 2006-01-26 [cit. 2012-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]