Gare de la Défense

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gare de la Défense
Nástupiště linky Transilien U
Město Paříž
Souřadnice
Provozovatel dráhy SNCF, RATP
Tratě Paris RER A icon.svg Logo train transilien.svg Logo Paris tram ligne2.svg
V provozu od 1970
Dopravních kolejí 10
Nástupišť (hran) 5
Počet cestujících 31 500
Návazná doprava Paris m 1 jms.svg

Gare de la Défense je podzemní nádraží ve městě Puteaux. Nachází se v obchodní čtvrti La Défense v blízkosti mrakodrapu Grande Arche. Nádraží slouží příměstské železnici RER (linka RER A), kterou provozuje společnost RATP a pro vlaky na trati Saint-LazareVersailles (linky Transilien), které provozuje společnost SNCF. Mimo to slouží jako konečná linky 2 tramvajové dopravy. Podzemním tunelem je propojeno se stejnojmennou stanicí, kde je možné přestoupit na linku 1 pařížského metra. Zatímco v roce 1973 činil počet denních pasažérů 4420 osob, v roce 2003 to již bylo 31 500.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv trať Paříž-Saint-Lazare – Versailles existuje od roku 1839, nádraží zde nebylo zřízeno. Teprve v dubnu 1959 bylo otevřeno provizorní nádraží kvůli výstavě květin v nově otevřeném Centre des nouvelles industries et technologies (Centrum nového průmyslu a technologií). Toto nádraží ale fungovalo pouze pro účely výstavy, běžné vlaky zde nezastavovaly. Definitivní nádraží zde bylo otevřeno 15. února 1970, když byla prodloužena trať RER A. V roce 1976 bylo nádraží zakryto betonovou deskou, aby stejně jako ostatní typy dopravy v rozvíjející se čtvrti, bylo ukryto v podzemí.

V roce 1993 při prodloužení linky T2 byly dvě koleje vyčleněny pro tramvajovou dopravu. Ta zde byla zprovozněna 2. července 1997.

Využití nádraží[editovat | editovat zdroj]

Nádraží má 10 kolejí a 5 centrálních nástupišť pro RER A (4 koleje, 2 nástupiště), Transilien (4 koleje, 2 nástupiště) a tramvaj (2 koleje, 1 nástupiště).

Nádraží SNCF má jméno La Défense a linky Transilien obsluhují departementy Hauts-de-Seine a Yvelines: Transilien L vyjíždějí z nádraží Saint-Lazare a směřují do Versailles a L'Étang-la-Ville, Transilien U vyjíždějí z La Défense do La Verrière.

Nádraží RATP má jméno La Défense – Grande-Arche a slouží lince RER A.

Nádraží pro tramvajovou linku T2 rovněž provozuje RATP. Aby se nástupiště vyrovnalo s nárůstem v osobní dopravě v důsledku rozšíření tratě do Bezons a Paříže, bylo prodlouženo na 130 m, což je dvojnásobek délky tramvaje (65 m). Tím se umožní lepší parkování vozů. Navíc bude vybudován nový přístup, neboť dosavadní, který je společný pro část SNCF, již kapacitně během špičky nedostačuje.

Další rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Existují dva plány na rozvoj tohoto nádraží. Jednak se počítá s prodloužením linky RER E ze stanice Haussmann – Saint-Lazare směrem na západ do stanice La Défense, aby ulehčila lince RER A. Nástupiště by mělo vzniknout pod budovou CNIT s možností přestupu na všechny typy dopravy.

Druhým zvažovaným projektem je rozšíření nádraží také pro dálkové spoje. V červnu 2009 oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy záměr vybudovat dvě vysokorychlostní tratě z Paříže do Normandie a z Paříže do Londýna přes Amiens. Spolu s nimi by mělo vzniknout i nové nádraží v časovém horizontu 2017-2020.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gare de la Défense na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr A1 A3 A5 RER A směr A2 A4 →
Nanterre La Défense Charles-de-Gaulle – Étoile