Gandolf Blaník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gandolf Blaník OFM
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Svěcení
Služby kazatel
Osobní údaje
Datum narození před rokem 1715
Místo narození Morava ?
Datum úmrtí 26. červen 1779
Místo úmrtí Kroměříž
Národnost německá
Povolání životopisec
Významné dílo Thesaurus Franciscanus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gandolf Blaník OFM (před rokem 1715 – 1779), též Gandulf, latinsky Gandolphus / Gandulphus Blanik byl františkán německého jazyka působící zejména na Moravě, odkud snad i pocházel. Jako kazatel a kvardián působil v konventu v Kroměříži. P. Blaník byl autorem ve čtyřech dílech vydaného biografického souboru významných františkánských osobností a světců Thesaurus Franciscanus.[1] Na každý den v roce přiřadil jednu postavu a dílo tedy mělo sloužit k pravidelnému rozjímání nad tímto „pokladem“ všech františkánských řádů a spirituality. Dílo vytiskl ve Znojmě tiskař Antonín Jan Preiss asi v roce 1773.[2] Podkladem pro zpracování tištěného díla byl Gandolfovi jeho osobní svazek, který si sestavil se stejnou strukturou (na každý den jeden) z mědirytových portrétů a na volná versa (rub) listů si připisoval související životopisné poznámky. [3] Rytiny pro ilustrace do knihy si nechal dovézt z Vídně.[4]

Gandolf Blaník zemřel jako jubilant řádových slibů v Kroměříži 26. června 1779.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Úplný název: Thesaurus Franciscanus nova et vetera, Virorum ac Mulierum tribus de ordinibus S. P. Francisci Seraphici a Sanctitate vitae, probitate morum, Zelo fidei, Doctrinaque illustrium, Sculpta aere ectypa proferens: per Singulos anni dies unius, aut plurium vitae compendium fideliter referens: atque ad aemulandum pia vestigia Salutari Laconice adnexo discursu motivum conferens.
  2. 3. díl dochován ve Vědecké knihovně v Olomouci, signatura 30.302/ 4. Vydání prvního dílu s texty pro leden v roce 1774 zase uvádí GREIDERER, Vigilius OFM. Germania Franciscana seu Chronicon Geographo-Historicum Ordinis S. P. Francisci in Germania. Tomus 1.. Oeniponte: [s.n.], 1777. S. 776. 
  3. Svazek o velikosti 18x11 cm s 378 listy má rukou dopsaný titulní list: „Thesaurus Franciscanus in Effigiis P. F./ Gandulphi Blanik Ord. Minorum...“. Je dochován v historické knihovně kláštera u P.Marie Sněžné v Praze. Viz BAJGER, Matyáš Franciszek. Česká františkánská knižní kultura : knihovny minoritů, františkánů a kapucínů v průběhu staletí. Ostrava, 2007 [cit. 6.9.2014]. Rigorózní práce. FF Ostravské univerzity. Vedoucí práce Nina Pavelčíková. Kapitola „Kroměříž“. Dostupné online.
  4. GREIDERER, Germania Franciscana (cit.), s. 776