Gamla bron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gamla bron
Severní strana mostu
Severní strana mostu
Základní údaje
KontinentEvropa
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Dopravapěší, cyklisté
ŘekaUme (Ume älv)
ArchitektClaes Adelsköld
Otevřen1863
Souřadnice
Parametry
Typocelový na pilířích
Materiálocel
Délka301 m
Pilíře9
Mapa
Gamla bron
Gamla bron
Gamla bron, Švédsko
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gamla bron (Starý most) je nejstarší stojící most přes řeku Ume o délce 301 metrů, byl postaven v roce 1863 a v současnosti je přístupný pouze pěším a cyklistům.

Před výstavbou mostu byl možný přechod přes řeku Ume pouze po ledě v zimě a v ostatních ročních obdobích přívozem. Během druhé ruské okupace Umeå při Finské válce v roce 1809 Rusové postavili pontonový most z klád přes řeku, který byl krátce poté zničen jarní povodní. Stavba mostu přes řeku byla dlouho považována za příliš nákladnou, až guvernér Västerbottenu Gustaf Munthe, který nastoupil do úřadu v roce 1856, se začal zajímat o problematiku a nechal prověřit, kde by bylo možné most postavit a jaká by byla cena výstavby. Průzkum ukázal, že vhodné místo je pouze mimo město, proti proudu řeky a náklady na samotnou stavbu by činily 65.450 švédských korun. Další doprovodné náklady by zvýšily celkové náklady na 86.000 švédských korun.
Se stavbou mostu bylo započato v roce 1860, otevřen byl v roce 1863 a po dlouhou dobu se za použití mostu platilo mýtné. Po deseti letech bylo zjištěno, že původní dřevěnou konstrukci je třeba vyměnit, takže v letech 1894-1895 byla nahrazena ocelovou a most získal vzhled, který má dodnes. V roce 2013 byly objeveny závady na konstrukci, které bylo nutno opravit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gamla bron na švédské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]