Galerie bratří Špillarů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Galerie bratří Špillarů
Budova Galerie bratří Špillarů
Údaje o muzeu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jaroslav Špillar:
Výměnkáři (1904), olej na plátně
(Domažlice, Galerie bratří Špillarů)

Galerie bratří Špillarů je součástí Muzea Chodska v Domažlicích. Je především věnována tvorbě malířů Jaroslava, Karla a Rudolfa Špillarových, kteří jsou svými pracemi a životem spojeni s Chodskem. Obrazy Jaroslava Špillara, (Výměnkáři, Robota, Masopust, Svatba, Nedorozumění a další), jsou návštěvníky galerie obdivovány nejen pro své malířské zpracování, ale také jako cenné etnografické dokumenty.

Galerie svou výstavní činnost začala v roce 1970, kdy byla na zámku v Trhanově otevřena výstavní síň s názvem Galerie bratří Špillarů. Protože prostory zámku výstavním účelům nevyhovovaly, byly odtud obrazy přemístěny do Domažlic a od roku 1996 zde zpřístupněny v nové budově v ulici Msgre. B. Staška 265. Součástí galerie je i místnost pro příležitostné výstavy.

Zřizovatelem Muzea Chodska je Plzeňský kraj. Galerii bratří Špillarů vede od roku 1990 domažlický výtvarník Václav Sika. Postupně je v Galerii budována sbírka obrazů a grafiky 18. až 20. století. Pravidelnými výstavami současných výtvarných umělců je obohacován kulturní život regionu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]