Gaillard (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gaillard
Hrad Gaillard
Hrad Gaillard
Základní informace
Výstavba11961198
Zánik15991611
MateriálVápenec
StavebníkRichard I. Lví srdce
Poloha
AdresaLes Andelys, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyPA00099304
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Gaillard jsou dnes trosky středověkého hradu, který se nachází 90 m nad obcí Les Andelys s výhledem na řeku Seinu, v historické Normandii. Nachází se asi 95 km severozápadně od Paříže a 40 km od Rouen.

Zříceniny hradu jsou vedeny jako kulturní památka. Vnitřek hradu je otevřen pro veřejnost od března do listopadu, a okolí hradu je přístupné po celý rok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba hradu začala v roce 1196 pod záštitou Richarda Lví srdce, který byl zároveň králem Anglie a feudálním vévodou z Normandie. Stavba hradu byla drahá, ale většina práce byla provedena v nezvykle krátké době. Trvala jen dva roky. Hrad má komplexní a pokročilý design a využívá časných principů soustředného opevnění.

Hrad Gaillard byl po dlouhém obléhání dobyt v roce 1204 francouzským králem, Filipem II. V polovině 14. století byl hrad sídlem Davida II. Skotského. Ve stoleté válce hrad změnil několikrát majitele, ale v roce 1449 jej Francouzi dobyli naposledy, a od té doby zůstal ve francouzském vlastnictví. V roce 1599 Jindřich IV. Francouzský nařídil demolici hradu, protože byl vnímán jako hrozba pro bezpečnost místních obyvatel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]