Gabrielle d'Estrées a jedna z jejích sester

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gabrielle d'Estrées a jedna z jejích sester
Scuola di fontainebleau, presunti ritratti di gabrielle d'estrées sua sorella la duchessa di villars, 1594 ca. 06.jpg
Autor Anonym
Rok vzniku 1594
Technika olej na plátně
Rozměry 96 cm x 125 cm
Umístění Louvre, Paříž

Gabrielle d'Estrées a jedna z jejích sester (v originále Gabrielle d'Estrées et une de ses Soeurs) je obraz Gabrielle d'Estrées, oblíbené milenky francouzského krále Jindřicha IV., a jedné z jejích sester. Jde o dílo neznámého autora, vzniklé kolem roku 1594 a je obvykle připisována malířům tzv. školy z Fontainebleau. Malba nyní visí v pařížském muzeu Louvre. Obraz zachycuje Gabrielle d'Estrées, jak sedí nahá v lázni, v levé ruce drží prsten. Její sestra sedí nahá vedle ní a tiskne jí pravou bradavku.

Gabrielle d'Estrées pocházela z francouzského šlechtického rodu z Pikardie. Stala se milenkou krále Jindřicha IV., získala titul vévodkyně de Beaufort (1597), její tři synové, které měla s králem získali legitimitu a později titul z Vendôme. Gesto stisknutí bradavky je často interpretováno jako symbolické oznámení Gabriellina těhotentví s králem Jindřichem IV. Podle internetových stránek muzea v Louvru jde o „podivně laskavý způsob, jakým sestra Gabrielle d'Estrées tiskne její pravé ňadro“, a který byl často interpretován jako symbol očekávaného příchodu nemanželského dítěte Jindřicha IV. s Gabrielle d'Estrées.[zdroj?] Tento výklad zdá se potvrzuje mladá žena zobrazená v pozadí. Žena je skloněná nad šitím, které drží v klíně – možná připravuje výbavičku pro nadcházející dítě.

O kroužku, který Gabrielle drží v levé ruce, se říká[kdo?], že je to korunovační prsten Jindřicha IV., který jí údajně dal na důkaz lásky krátce předtím, než zemřela. Zemřela několik hodin před svatbou s Jindřichem IV., 10. dubna 1599.

Ve 20. století obraz chápán i jako téma poukazující na ženskou homosexualitu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gabrielle d'Estrées et une de ses sœurs na anglické Wikipedii.