GNU Screen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
GNU Screen
GNU Screen s půlenou obrazovkou
GNU Screen s půlenou obrazovkou
VývojářProjekt GNU
Aktuální verze4.9.1 (17. srpna 2023)
Operační systémUN*X
Vyvíjeno vC
Typ softwaruPříkazový řádek
LicenceGPL
Webwww.gnu.org/software/screen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GNU Screen (výslovnost skrín, česky lidově skříň) je svobodný terminálový multiplexor vyvíjený projektem GNU. Umožňuje uživatelům přistupovat k několika terminálovým relacím uvnitř jediného okna terminálu či vzdálené terminálové relace. To je užitečné pro práci s více programy z příkazové řádky a pro oddělení programů od unixového shellu, který program spustil.

Schopnosti[editovat | editovat zdroj]

O GNU Screen se dá uvažovat jako o textové verzi správce oken nebo jako o umístění virtuálních terminálů do libovolné přihlášené relace. Je to obal, který umožňuje běh několika textových programů zároveň a poskytuje možnost, která dovoluje uživateli efektivně používat programy v jediném rozhraní.

Zachování
Podobně jako ve VNC umožňuje GNU Screen spustit aplikaci na jednom počítači a poté se k ní znovu připojit z jakéhokoliv terminálu (také z jiného počítače) a pokračovat v jejím používání bez nutnosti ji restartovat. To zjednodušuje přesuny mezi několika místy (domov, práce).
Více oken
Lze vytvořit více terminálových sezení, každé z nich většinou spouští jedinou aplikaci. Okna jsou očíslována a uživatel může použít klávesnici k jejich přepínání. Některé grafické emulátory terminálů mají panely či jinou podobnou funkcionalitu. Každé okno má vlastni scrollovací buffer, takže je výstup zachycován, i když není okno zobrazeno, a tudíž lze zachovat historii i při migraci mezi počítači. Okna mohou být rozpůlena. I když některé aplikace již mají tuto funkcionalitu, Screen umožňuje jakékoliv aplikaci, aby byla zobrazena jen v rozpůlené horizontální části.
Sdílení sezení
Screen umožňuje několika počítačům připojení ke stejnému sezení zároveň, což umožňuje spolupráci více uživatelů. Stejný počítač lze také použít pro několik společných připojení, což poskytuje alternativu k půlení obrazovky, především pro počítače s více obrazovkami.

Další terminálové multiplexory[editovat | editovat zdroj]

Existují další terminálové multiplexory, například:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální zdroje[editovat | editovat zdroj]

Zdroje třetích stran[editovat | editovat zdroj]