Güellovy vinné sklepy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Güellovy vinné sklepy
Garraf - Celler Güell.jpg
Účel stavby

původně: vinařství
v současnosti: restaurace

Základní informace
Sloh

novogotika

modernismus
Architekti Antoni Gaudí
Francesc Berenguer i Mestres
Výstavba 1895-1901
Materiály kámen, cihla
Stavebník Eusebi Güell
Poloha
Adresa Garraf, Sitges, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Güellovy vinné sklepy ((katalánsky) celler Güell, (španělsky) bodegas Güell), je modernistický soubor staveb vinařství postavený mezi léty 1895 a 1901 podle návrhu katalánského architekta Antoni Gaudího. Nachází se v malé přímořské obci Garraf u města Sitges v katalánské provincii Barcelona ve Španělsku asi třicet kilometrů od centra Barcelony. Objednatelem byl Gaudího mecenáš Eusebi Güell, pro kterého zpracoval řadu dalších staveb: Palác Güell (1886-1890), Park Güell (1900–1914), Colònia Güell včetně krypty (1904-1905).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Komplex byl postaven v letech 1895 až 1901 a stavbu vedl Gaudího spolupracovník Francesc Berenguer i Mestres. Původně zde měl být zbudován lovecký zámeček s několika pavilony. Nakonec byla postavena pouze budova vinařství a vstupní brána spojená s domem vrátného.[1] Celý komplex byl dokončen v roce 1901.[2]

Víno z tohoto vinařství se podávalo například na palubách lodí společnosti Compañía Transatlántica Española, které zajišťovaly dopravu mezi Španělskem a Kubou.[p 1] Produkce vína se dlouhodobě nevyplácela a byla ukončena v roce 1936.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlavní budova[editovat | editovat zdroj]

Hlavní budova má podobu stanu s vysokými trojúhelníkovými štíty, kamenná střecha sahá na jedné straně téměř k zemi. Budova je postavena ze smíšeného zdiva, které kombinuje kámen a cihly. Má tři podlaží: v přízemí vlastní sklepy a místo pro parkování vozidel. V prvním patře jsou obytné místnosti a ve druhém patře je kaple a krytá terasa. Z vrcholů štítů vystupují štíhlé komíny, nad kaplí je zvonice.

Budova svým vzhledem nepřipomíná žádnou jinou Gaudího stavbu, obsahuje ale jeho zcela charakteristické prvky: parabolické oblouky, konstrukce střechy a podobně.[1]

Vstupní objekt[editovat | editovat zdroj]

Vstupní brána a domek vrátného jsou spojeny do jednoho objektu. Vstupní portál je opět zaklenut parabolickým obloukem a uzavřen jednostranně zavěšenými vraty z ocelových řetězů, která typově připomínají Dračí bránu u Güellových pavilionů z let 1884 - 1887.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pro tuto dopravní společnost postavil Gaudí pavilon na Světové výstavě v Barceloně v roce 1888.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ZERBST, Reiner. Antoni Gaudí. Ilustrace François René Roland. Kolín nad Rýnem: Taschen, 1993. 239 s. ISBN 3-8228-9699-3. Kapitola Bellesguard, s. 230-231. (česky) 
  2. Gaudí: BODEGAS GÜELL DE GARRAF. www.gaudiallgaudi.com [online]. Gaudi All Gaudi [cit. 2019-05-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZERBST, Reiner. Antoni Gaudí. Ilustrace François René Roland. Kolín nad Rýnem: Taschen, 1993. 239 s. ISBN 3-8228-9699-3. Kapitola Bellesguard, s. 230-231. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]