Götz George

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Götz George
Götz George v létě 2001
Götz George v létě 2001
Narození 23. července 1938 (77 let)
Německo Berlín, Německo
Aktivní roky 1950 - současnost
Manžel/ka Loni von Friedl (1966-1976)
Rodiče Heinrich George, Berta Drews
Významné role komisař Horst Schimanski
Cena Emmy
2003 – Mein Vater

Götz George, rozený Götz Schulz (* 23. července 1938, Berlín) je německý herec. Popularitu si získal především za svou roli duisburgského komisaře Horsta Schimanského v krimi seriálu Místo činu.

Pochází z herecké rodiny: otec Heinrich George byl známou filmovou a divadelní hvězdou své doby, jeho matka Berta Drews známou herečkou. Křestní jméno získal dle oblíbené otcovy hry Götz von Berlichingen. Otec zemřel v Sověty řízeném spojeneckém internačním táboře Speziallager Nr. 7 Sachsenhausen. Vyrůstal spolu se svým starším bratrem Janem (* 1931) s matkou v Berlíně, kde navštěvoval Berthold-Otto-Schule a později Lyceum Alpinum ve švýcarském Zuozu. Jan se stal fotografem, natáčel dokumentární filmy a reklamy.

V letech 1966 až 1976 byl ženatý s herečkou Loni von Friedl s kterou má dceru. Od roku 1997 žije s novinářkou Marikou Ullrichovou.

Debutoval roku 1950 v Hebbelově divadle v Berlíně ve hře Williama Saroyana Mé srdce je v horách. Ve filmu se objevil poprvé v malé roli roku 1953 po boku Romy Schneiderové v titulu Šeříky až bílé začnou kvést (v originále Wenn der weiße Flieder wieder blüht). V hlavní filmové roli účinkoval poprvé v roce 1956 ve filmu Alter Kahn und junge Liebe. V šedesátých letech vešel v širší povědomí rolemi ve filmech na motivy románů Karla Maye (Poklad na Stříbrném jezeře, Mezi supy a Vinnetou a míšenka Apanači). V osmdesátých letech se poprvé objevil jako komisař Schimanski v televizním seriálu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]