Fyzikalismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ve filosofii označuje fyzikalismus světonázor,[1] podle něhož je všechno, co existuje, fyzikální podstaty a že neexistuje nic „nad“ hmotným světem,[2] případně, že veškeré jevy se do fyzického vesmíru promítají. Fyzikalismus je forma ontologického monismu – názoru, že realitu tvoří pouze „jedna látka“.[3] Monismus se staví proti dualismu, podle něhož nepodléhá mysl a vědomí stejným fyzikálním zákonům jako hmotný vesmír, ať už je jejich podstata jakákoliv.

Termín fyzikalismus je často používán ve stejném kontextu jako materialismus. Fyzikalismus vznikl na základě úspěchu materialismu a v principu pouze rozšiřuje „materiálno“ na další typy fyzikálních činitelů, které byly především v rámci kvantové mechaniky objeveny.

Oproti mechanismu fyzikalismus podle řady definic nevylučuje samotnou existenci vědomí, ale říká, že je vědecky vysvětlitelné. Jednou podmnožinou fyzikalismu je redukcionismus v teorii všeho, podle něhož jsou dokonce veškeré přírodní zákony, kterými se vesmír řídí, redukovatelné do konečného počtu pravidel. Dalším podléhajícím přístupem je komputalismus, podle kterého můžeme do nejmenších podrobností zkoumat a simulovat veškeré děje probíhající v mozku (včetně vědomí).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What is the difference between mechanism and materialism?. philosophy.stackexchange.com [online]. [cit. 2017-02-15]. Dostupné online. 
  2. viz Smart, 1959
  3. Stoljar, Daniel (2009). Edward N. Zalta (ed.), ed. "Physicalism"The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2009 Edition). Retrieved 2014-08-07.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Physicalism na anglické Wikipedii.