Fungémie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Fungémie je stav přítomnosti hub nebo kvasinek v krvi. Nejčastěji bývá způsobena druhy rodu Candida (též se tomu říká kandidémie nebo invazivní kandidiáza), mohou ji ale způsobovat i jiné houby, například Aspergillus nebo Cryptococcus. Většinou se vyskytuje u pacientů s imunosupresí nebo imunodeficitem (s těžkou neutropenií), u onkologických pacientů nebo u pacientů s žilním katétrem. Nedávno se objevila hypotéza, že také pacienti užívající infliximab (i když jinak mají imunitní systém plně funkční) mohou být ohroženi fungémií.

Diagnóza je složitá, běžné kultivace krve mají nízkou citlivost na zjištění tohoto stavu.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Fungémie se léčí protihoubovými látkami, například flukonazolem nebo amfotericinem.

Rizikové faktory[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími rizikovými faktory jsou:

Mezi další faktory patří:

Patogeny[editovat | editovat zdroj]

Nejběžnějším známým patogenem je Candida albicans, která způsobuje zhruba 70 % fungémií, následuje Candida glabrata s 10 % a Aspergillus s 1 %. Roste však také četnost infekcí způsobených C. glabrata, C. tropicalis, C. krusei a C. parapsilosis, hlavně pokud se významně používá flukonazol.

Symptomy[editovat | editovat zdroj]

Symptomy mohou být slabé až extrémní, často se popisují jako silné příznaky chřipky. V dlouhém seznamu symptomů fungémie figurují například bolest, duševní poruchy, chronická únava, infekce atd. Na kůži mohou být trvalé nebo nehojící se rány a léze, dále se objevuje pocení, svědění, neobvyklé výtoky apod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fungemia na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]