Fulldome

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fulldome je označení pro nový způsob projekce filmů převážně v digitalizovaných planetáriích, která nesou novodobě označení „digitária“. Jedná se o systém cirkulárního projekce obrazu. Tato projekce se provádí na vnitřní půlkulovou plochu rozsahu 360° na 90° tzn. jedné hemisféry. Tato hemisféra visí zavěšená nad publikem, nebo je v mírném náklonu. Divák (pozorovatel) sedí pod vnitřní polokoulí a dívá se kolmo vzhůru, nebo v nakloněné poloze sleduje projekci. Fulldome projekce má na rozdíl od plošné filmové projekce vtáhnout maximálně diváka do prostředí filmu. U fulldome projekce je klíčový pro vjem a tím imerzi dáváka parametr poloměru hemisféry a bodové rozlišení digitálního projektoru tzn. čím je větší hemisféra tím je lepší použít vyšší rozlišení fulldome filmu. Fulldome filmy se prodo distribují v několika rozlišeních dle požadavků digitária. Jde o filmové označení 1K (1024 x 1024 px), 2K (2048 x 2048px), 4K (4096 x 4096 px), 6K, 8K, 12K, 24K atp. Pro projekcu fulldome se může použít jen samotný obraz a to od statických snímků až po animace. Na rozdíl od klasické filmové produkce platí, že čím vyšší snímková frekvence, tak tím plynulejší obraz. Pro fulldome projekci se moc nehodí snímkové frekvence typu kino projekce 24fps, PAL 25fps ale spíše 50 a 60 fps (neprokládaně).

Fulldome filmy mají i svou pokročilejší kategorii tzv. totální fulldome (sférická projekce), který pokrývá rozsah 360° na 180° tzn. kouli.

Tento způsob pořizování obrazu byl původně použit v oblasti stavebnictví a architektury (rybí oko). Pak byl využíván fotografy pro umělecký druh fotografie, ale širšího uplatnění nedošel. Teprve až s rozvojem digitalizace filmového materiálu byl použit v digitáriích pro projekci. První fulldome projekce byla zprovozněna roku 1983 v First Evans & Sutherland Digistar.

V České republice se zabývá produkcí a distribucí tohoto druhu filmového formátu Fulldome Institut v Brně, který sdružuje odborníky na nová média z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně.

Screenshot from Fulldome Institute film c2014 (jpg commpresion)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • FullDome – české stránky patřící vývojářům Fulldome Institutu v Brně. Tito vytvořili první český fulldome film, který byl natočen na dvě 4K videokamery BlackMagic.