Fulldome

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Screenshot from Fulldome Institute film c2014 (jpg commpresion)

Fulldome (technologie projekce) je označení pro způsob projekce filmů převážně v digitalizovaných planetáriích, která nesou novodobě označení „digitária“. Jedná se o systém cirkulárního projekce obrazu.

Tato projekce se provádí na vnitřní půlkulovou plochu v rozsahu 360° na 90° tzn. jedné hemisféry. Tato hemisféra visí zavěšená nad publikem, nebo je v mírném náklonu. Divák (pozorovatel) sedí pod vnitřní polokoulí a dívá se kolmo vzhůru, nebo v nakloněné poloze sleduje projekci. Fulldome projekce má na rozdíl od plošné filmové projekce vtáhnout maximálně diváka do prostředí filmu. U fulldome projekce je klíčový pro vjem a tím imerzi dáváka parametr poloměru hemisféry a bodové rozlišení digitálního projektoru tzn. čím je větší hemisféra, tím je lepší použít vyšší rozlišení fulldome filmu. Fulldome filmy se prodo distribuují v několika rozlišeních dle požadavků digitária. Jde o filmové označení 1K (1024 x 1024 px), 2K (2048 x 2048px), 4K (4096 x 4096 px), 6K, 8K, 12K, 24K atp. Pro projekci fulldome se může použít jen samotný obraz a to od statických snímků až po animace. Na rozdíl od klasické filmové produkce platí, že čím vyšší snímková frekvence, tak tím plynulejší obraz.

Pro fulldome projekci se nehodí snímkové frekvence typu kino projekce 24fps, PAL 25fps ale spíše 50 a 60 fps (neprokládaně). (L. Nitče, 2014) Dome film má i svou vyšší kategorii takzvanou cave projekci (360 film, spherical film), která pokrývá rozsah 360° na 180° tzn. celou kouli. (L. Nitče, 2014)

Dome projekce je novým druhem audiovizuální prezentace (obr. 1), která nachází uplatnění v oblasti vizualizací, virtuální reality a i filmovém průmyslu. Historie prezentace visuálního díla v kopuli, prostoru v architektuře je spojena s moderní evropskou civilizací již od dob Římanů. Zde klenba a prostor pod ní vstupují do komunikace s divákem jako mediální prostor, který pro tehdejší architekty reprezentoval například neveskou klenbu/vesmír. Šlo o druh mediálního prostoru, který měl určitou symboliku a který se umělci vždy snažili využít pro fascinaci davů, které stály pod tímto „plátnem“. To stejné prožívá člověk v těchto místech i dnes.(L. Nitče, 2014)

Samotná historie dome obrazu spadá do doby konstrukce prvních širokoúhlých objektivů. Snímky pořízené objektivy s ohniskovou vzdáleností 8mm našli své využití v architektuře. Kde právě nesnadná konstrukce objektivu, která udává výslednou kvalitu obrazu je daná parametry skel a to od výbrus a materiálu až po složení a osazení skel. Nové technologie dnes ale umožňují toto obejít matematickým skládáním obrazu za pomoci výpočetní techniky. Jde o uplatnění myšlenky pro tip sekvenčně snímaného média, jakým je film. Toto nese sebou nemalé úskalí, které se dotýká nejenom projekce tohoto typu obsahů, ale ovlivňuje to i dosavadní způsoby filmové postprodukce, produkce, preprodukce a také distribuce. (L. Nitče, 2014)

Tento způsob pořizování obrazu byl původně použit v oblasti stavebnictví a architektury (rybí oko). Pak byl využíván fotografy pro umělecký druh fotografie, ale širšího uplatnění nedošel. Teprve až s rozvojem digitalizace filmového materiálu byl použit v digitáriích pro projekci. První fulldome projekce byla zprovozněna roku 1983 v First Evans & Sutherland Digistar.

V České republice se zabývá produkcí a distribucí tohoto druhu filmového formátu Fulldome Institut v Brně, který sdružuje odborníky na nová média z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. (L. Nitče, 2014)


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fulldome ve Wikimedia Commons
  • FullDome – české stránky patřící vývojářům Fulldome Institutu v Brně. Tito vytvořili první český fulldome film, který byl natočen na dvě 4K videokamery BlackMagic.
  • Journey to the Lost World- první český fulldome film (c) 2013 (Cesta do ztraceného světa). Natočený ve 4K 4096x4096 px