Přeskočit na obsah

Fulcanelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Fulcanelli je pseudonym neznámého autora dvou stěžejních alchymistických knih Tajemství katedrál a Příbytky filosofů.

Frontispice spisu Tajemství katedrál Fulcanelliho (1926), od Juliena Champagna

Knihy Le Mystère des cathédrales (Tajemství katedrál) v roce 1926 a Les Demeures philosophales (Příbytky filosofů) v roce 1930 vyšly v pařížském nakladatelství Schemit pod autorským pseudonymem Fulcanelli. Tato díla nabízí dešifování alchymických symbolů několika památek, jako jsou například katedrála Notre-Dame v Paříži, katedrála v Amiens, na výzdobě paláce Lallemant v Bourges a další.[1].

Obě knihy vydal a opatřil předmluvami v roce 1926 a 1930 jeho žák Eugene Canseliet. Prvá vydání byla ilustrována malířem a okultistou Julienem Champagnem. Od té doby vyšly v několika vydáních včetně české edice v nakladatelství Trigon. Někdy tomuto autorovi bývá připisováno, ať už právem či neprávem, i třetí dílo Finis Gloriae Mundi (Konec slávy světa).

O Fulcanelliho práci diskutovali historikové, jako byl Robert Halleux a Didier Kahn, kteří zpochybnili relevanci alchymistického výkladu studovaných objektů. Co se týče totožnosti osoby Fulcanelliho bylo vysloveno mnoho hypotéz, a byl shledáván v různých francouzských esotericích, včetně Canselieta a Champagna. Údajně se s ním měl kdysi setkat i Jacques Bergier, jeden z autorů díla Jitro kouzelníků, a to v prostorách výzkumné laboratoře pařížské plynárny. Jeho pseudonym bývá vykládán jako spojení jmen Vulkán a Eliáš.[2].

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. R. Ambelain, Dans l'Ombre des Cathédrales, (Ve stínu katedrál), Paříž, Editions Adyar, 1939
  2. Antoine Faivre Fulcanelli Encyklopedia Britannica