Fukuivenator

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxFukuivenator
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 120 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce přibližného vzezření fukuivenatora
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Rod Fukuivenator
Binomické jméno
Fukuivenator paradoxus
Azuma et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fukuivenator („lovec z prefektury Fukui“) byl rod teropodního (dravého) dinosaura, žijícího v období spodní křídy (stupně barrem až apt, asi před 127 – 115 miliony let) na území zmíněné provincie v Japonsku (souvrství Kitadani). V roce 2007 byly objeveny fosílie dinosaura, představující na 160 fragmentů, roztroušených na ploše 50 x 50 cm. Z nich paleontologové složili do značné míry kompletní kostru menšího célurosaurního teropoda o délce asi 245 cm a odhadované živé hmotnosti kolem 25 kilogramů.

V současnosti jde o nejkompletnější kostru neptačího teropoda, objevenou v Japonsku. Tento dinosaurus měl heterodontní chrup, což naznačuje, že mohl mít pestřejší jídelníček a kromě masa z obratlovců dokázal možná pojídat i rostlinnou stravu. Holotyp s katalogovým označením FPDM-V8461 představuje poměrně kompletní kostru i s lebkou. Dinosaurus byl vědecky popsán týmem paleontologů v roce 2016. Jeho příbuzenské vztahy nejsou zcela vyjasněné, pravděpodobně jde ale o vývojově primitivnějšího zástupce skupiny Maniraptoriformes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Azuma, Y., Xu X., Shibata, M., Kawabe, S., Miyata, K., and Imai, T. 2016. "A bizarre theropod from the Early Cretaceous of Japan highlighting mosaic evolution among coelurosaurians." Scientific Reports, 6(20478). doi:10.1038/srep20478.
  • Kubota Katsuhiro (2017). A list of Mesozoic dinosaur fossils from Japan. Humans and Nature 28: 97-115. (http://www.hitohaku.jp/publication/r-bulletin/2017-006.pdf)