Fu-yü kyrgyzština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fu-yü kyrgyzština (též fuyü gïrgïsština, mandžuská kyrgyzština nebo fu-yu kyrgyzština, čínsky 富裕柯尔克孜语) je téměř vymřelý turkický jazyk. Je to nejvýchodnější turkický jazyk. Navzdory svému názvu nemá žádnou spojitost s kyrgyzštinou (je blízký chakaštině). Patří do podskupiny sibiřských jazyků.

Fu-yü kyrgyzsky se mluví v severovýchodní Číně (v provincii Chej-lung-ťiang v okrese Fuyu a okolí, což je součást města Cicikar).[1][2] Jazykem mluví asi 10 lidí (údaj je z roku 1982). Každý mluvčí umí i jiným jazykem. Všichni mluvčí sami sebe identifikují jako Kyrgyzy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fuyu Kyrgyz language na anglické Wikipedii.

  1. JANHUNEN, Juha. Manchuria: An Ethnic History. [s.l.]: Finno-Ugrian Society 354 s. Dostupné online. ISBN 9789519403847. (anglicky) Google-Books-ID: vfJiAAAAMAAJ. 
  2. WURM, Stephen A.; MÜHLHÄUSLER, Peter; TRYON, Darrell T. Atlas of Languages of Intercultural Communication in the Pacific, Asia, and the Americas: Vol I: Maps. Vol II: Texts. [s.l.]: Walter de Gruyter 1903 s. Dostupné online. ISBN 9783110819724. (anglicky) Google-Books-ID: lFW1BwAAQBAJ.