Fronta za osvobození zahradních trpaslíků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Protestující trpaslík

Fronta za osvobození zahradních trpaslíků (franc. Front de libération des nains de jardin) je podle vlastních slov „nezisková organizace s cílem osvobodit zahradní trpaslíky“. Za tímto účelem pořádá akce, kdy bere trpaslíky ze zahrad a přemisťuje je na nová místa – hlavně do volné přírody jako „přirozeného prostředí zahradních trpaslíků“.[1] Právně se jedná o krádež, je to přirovnáváno ke krádeži rádia ze zamčeného automobilu.

„Cestující zahradní trpaslík” v Londýně

Skupina se poprvé objevila v roce 1996 ve Francii, když v Alençonu ukradla trpaslíka z předzahrádky, a zůstala aktivní až do ledna 1997.[2] Mezitím se rozpadla na několik menších skupin s celkem 1700 členy a v okolních zemích (Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Německo), stejně jako v severní Americe byly založeny podobné organizace.[3]

V některých případech zanechal „zloděj“ oběti zprávu, kde může trpaslíka zase najít, a tak to nebylo považováno za krádež.

Jinou variantou je „cestující zahradní trpaslík“, kdy si členové ukradeného trpaslíka posílají mezi sebou a ten je vždy vyfotografován před místní pamětihodností.[4] Takové fotografie byly pak poštou anonymně posílány právoplatnému vlastníkovi trpaslíka, aby mohl sledovat cestu svého „osvobozeného“ zahradního trpaslíka (viz francouzský film Amélie z Montmartru, kde se tato svérázná činnost objevila také).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Salon.com Garden gnomes of the world, unite!
  2. CNN: Garden Gnome Liberation Front strikes Paris show
  3. USA Today: Nearly 80 stolen garden gnomes discovered in central France
  4. BBC: 'Itchy feet' gnome returns home

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]