Přeskočit na obsah

Fritz Weiss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fritz Weiss
Základní informace
Rodné jménoBedřich Weiss
Jinak zvanýFritz Weiss
Narození28. září 1919
Praha, Československo
Úmrtí4. října 1944 (ve věku 25 let)
Koncentrační tábor Osvětim
Žánryswing, jazz
Povolánítrumpetista, aranžér
Nástrojetrubka
Příbuzná témataEmil Ludvík, Arnošt Kavka
SídloVe Smečkách
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich "Fritz" Weiss, též česky Bedřich (28. září 1919, Praha4. října 1944, KT Osvětim) byl jazzový (swingový) trumpetista, kapelník a aranžér.

Jako dítě se nejprve učil na housle a velmi záhy je vystřídala trubka. Začátkem 30. let začínal v kvintetu při International English Grammar School Prague, který hrál především při tanečních hodinách. Když byla škola po zřízení Protektorátu Čechy a Morava roce 1939 uzavřena, nastoupil jako profesionální hudebník v Hallově orchestru Swing Rhythm. V orchestru působili hudebníci německé, české a židovské národnosti, což později vedlo k jeho rozpadu. Po vzniku orchestru Emila Ludvíka nastoupil Fritz Weiss na post prvního trumpetisty. V Ludvíkově orchestru prakticky působil jako umělecký vedoucí, ale jako osoba židovského původu takto nesměl veřejně vystupovat.[1] Orchestr v roce 1941 nahrál zvukový záznam s Weissovými aranžmá.

V koncentračních táborech

[editovat | editovat zdroj]

4. prosince 1941 byl deportován do koncentračního tábora v Terezíně.[2] I v táboře zůstal aktivním muzikantem, aranžoval zde pro Emila Ludvíka a Karla Vlacha, který některé z jeho propašovaných skladeb natočil.[3]

Ještě v Terezíně založil vlastní soubor Weiss-kvintet a jazzový orchestr Ghetto Swingers. V něm spoluúčinkovali Pavel Kohn, Gokkes a Erich Vogel na trubku, Fritz Taussig trombón, Fritz Weiss klarinet, Vodňanský altsaxofon, Donde tenorsaxofon, Pavel Libenský kontrabas, Nettl klavír, Franta Goldschmidt kytara a Coco Schumann bicí. Kromě tohoto stálého obsazení se v orchestru vystřídalo také několik dalších hudebníků, např. klavírista Brammer, bubeník Kurt Bauer, contrabasista Fasal, pozounista Fredy Mautner (1943), klarinetista a saxofonista Langer, houslista Jetti Kantor a Fredy Haber.

Tolerance takovýchto kulturních aktivit v Terezíně měla za cíl oklamat a přesvědčit návštěvníky ze zahraničí o humánnosti vězeňských podmínek v koncentračních táborech. Fritz Weiss se svými Ghetto Swingers účinkoval také v propagandistickém filmu "Vůdce věnuje Židům město" z roku 1944 natočeném v Terezíně pod vedením Kurta Gerrona.

Když byl v září roku 1944 jeho otec vybrán coby "práce neschopný" do transportu do Osvětimi, Fritz se k němu údajně dobrovolně přidal. Zemřel v Osvětimi 4. října 1944.

Po Weissově deportaci v roce 1944 ho v čele orchestru nahradil Martin Roman, který také napsal kabaretní program pro Terezín ("Karussell").[4]

  1. oficiálním lídrem byl klavírista Emil Ludvík, který pro orchestr skládal a aranžoval
  2. Angaben der Datenbank holocaust.cz
  3. Swingmusik im Protektorat, na Radio Praha ze 13. března 2004
  4. Číslo z tohoto programu „Wir reiten auf hölzernen Pferden“ ("Jedeme na dřevěných koních") později upravil Moše Zorman pro bigband a interpretietoval společně s Maxem Raabem a jeho Palastorchestrem ve stylu Ghetto Swingers. Později byla skladba ve zcela odlišném stylu nahrána na desce Anne Sofie von Otter.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]