Frigyes Riesz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frigyes Riesz
Frigyes Riesz.jpeg
Narození 22. ledna 1880
Győr
Úmrtí 28. února 1956 (ve věku 76 let)
Budapešť
Ocenění Kossuthova cena
Příbuzní Marcel Riesz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frigyes Riesz (22. ledna 1880, Győr28. února 1956, Budapešť) byl maďarský matematik, průkopník funkcionální analýzy, který velmi ovlivnil matematickou fyziku.

Matematiku vystudoval na univerzitě v Budapešti, absolvoval roku 1902, jeho dizertační práce byla věnována geometrii.[1] Od roku 1911 učil matematiku na univerzitě v tehdejším maďarském Kolozsváru (dnes Kluž, na území Rumunska). V roce 1922 se stal editorem nově založeného časopisu Acta Scientiarum Mathematicarum, který si rychle vydobyl přední pozici mezi matematickými časopisy. V roce 1945 byl jmenován profesorem matematiky na univerzitě v Budapešti.

Mnoho ze základních postulátů funkcionální analýzy formuloval Riesz ve stejné době jako další z jejích otců, Stefan Banach. Riesz-Fischerova věta z roku 1907 tvoří matematický základ pro prokázání rovnocennosti maticové mechaniky a vlnové mechaniky a značila zásadní průlom v rané kvantová teorii. Krom toho Riesz napsal významné články o ergodické teorii, ortonormální sérii, teorii částečně uspořádaných vektorových prostorů i z oblasti topologie.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Riesz biography. www-groups.dcs.st-and.ac.uk [online]. [cit. 2017-08-09]. Dostupné online. 
  2. Frigyes Riesz | Hungarian mathematician. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-08-09]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]