Přeskočit na obsah

Friedrich Kuhlau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Friedrich Kuhlau
Základní informace
Narození11. září 1786
Uelzen
Úmrtí12. března 1832 (ve věku 45 let)
Kodaň
Místo pohřbeníPomocný hřbitov
Žánryopera
Povoláníhudební skladatel, klavírista, muzikolog a flétnista
Nástrojeklavír a příčná flétna
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Daniel Rudolph Kuhlau (dánsky někdy Frederick Kulav; 11. září 1786 Uelzen - 12. března 1832 Kodaň) byl německo-dánský hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako dítě ztratil Kuhlau při nehodě pravé oko. Studoval u Christiana Friedricha Gottlieba Schwenckeho v Hamburku. Aby unikl francouzské branné povinnosti, uprchl v roce 1810 do Kodaně.[1] Tam získal místo komorního hudebníka jako flétnista. Po provedení svých prvních dvou oper Die Räuberburg a Elisa, které byly dobře přijaty, byl v roce 1818 jmenován královským dvorním skladatelem. Za hudbu ke hře Elverhøj získal titul profesora. Friedrich Kuhlau zemřel 12. března 1832 v Kodani.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kromě oper, jako jsou Lulu, Kouzelná harfa a Hugo a Adelheid, psal Kuhlau vokální skladby i instrumentální a klavírní díla, včetně mnoha instruktivních sonát, které jsou dodnes oceňovány jako pedagogická díla.

Franz Schubert jednou okomentoval Kuhlauovy sonatiny: „Tato opravdová mistrovská díla, i když trvají jen několik minut, mají ohromnou melodii a expresivitu!“

Nejméně čtvrtina Kuhlauovy tvorby je věnována flétně, včetně sonát pro flétnu a klavír, dua, tria a kvarteta pro čtyři flétny E dur, op. 103.

Nejdůležitější Kuhlauovou skladbou je scénická hudba k dramatu Elverhøj („Návrší elfů“), hrané u příležitosti svatby v dánské královské rodině v roce 1828. Zkomponoval ji během pěti měsíců s využitím četných dánských a švédských lidových melodií. Text napsal Johan Ludvig Heiberg. Součástí předehry je také dánská královská hymna Kong Christian stod ved højen mast, jejíž melodii vydal Kuhlau jako klavírní skladbu již v roce 1817. Premiéra se konala 6. listopadu 1828 v královském divadle v Kodani. Hra je v Dánsku dodnes velmi populární.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friedrich Kuhlau na německé Wikipedii.

  1. Clive Unger-Hamilton, Neil Fairbairn, Derek Walters; deutsche Bearbeitung: Christian Barth, Holger Fliessbach, Horst Leuchtmann, et al. [s.l.]: [s.n.] ISBN 3-8122-0132-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]