Frieda Fromm-Reichmannová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frieda Fromm-Reichmannová
Rodné jméno Frieda Reichmann
Narození 23. října 1889
Karlsruhe
Úmrtí 28. dubna 1957 (ve věku 67 let)
Rockville
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater Königsberská univerzita
Manžel(ka) Erich Fromm
Příbuzní Grete Reichmann (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Frieda Fromm-Reichmannová (23. října 188928. dubna 1957) byla německo-americká psychoanalytička, představitelka interpersonální přístupu v psychoanalýze, manželka známého filozofa a psychoanalytika Ericha Fromma.

Narodila se v ortodoxní židovské rodině v německém Karlsruhe. Vystudovala medicínu v Königsbergu. Po nástupu nacistů uprchla do Francie a posléze do Spojených států, kde se znovu setkala s manželem Erichem Frommem, který jí zajistil místo na psychiatrické klinice v Marylandu. Mezi její pacienty zde patřili například spisovatelka Joanne Greenbergová nebo známý psycholog Rollo May. Později působila v New Yorku.

Věnovala se tématu migrény u žen či dominantních matek. V této souvislosti používala pojmy „mentální kastrace“ či „kastrující matka“, zejména v USA dosti zavedené. Nejvíce proslula zavedením pojmu schizofrenogenní matka, tedy názorem, že určitý typ mateřské péče předurčuje dítě ke schizofrenii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FROMM-REICHMANN, Frieda: Principles of Intensive Psychotherapy, Chicago, University Of Chicago Press 1960. ISBN 0-226-26599-4
  • HORNSTEIN, G.A.: Frieda Fromm-Reichmann: Pioneer in the Psychotherapy of Psychosis, in DEWSBURY, Donald A., WERTHEIMER, Michael (eds): Portraits of pioneers in psychology, London, Routledge 2006.