Fridrich III. Sicilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mince Fridricha Sicilského
Příbuzenstvo
otec Petr II. Sicilský
matka Alžběta Korutanská
I. manželka Konstancie Aragonská
dcera Marie Sicilská
II. manželka Antonie z Balza

Fridrich III. Sicilský (italsky Federico il Semplice, sicilsky Fidiricu lu Sìmprici, katalánsky Frederic el Simple nebo el Senzill, 1341 Catania27. července 1377 Messina) byl sicilský král a vévoda z Athén a Neopatrie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším ze dvou synů sicilského krále Petra II. a jeho ženy Alžběty, dcery korutanského vévody Oty III. Na trůn usedl roku 1355 po svém starším bratrovi Ludvíkovi, který podlehl morové epidemii. Regentkou mladého krále se stala starší sestra Konstancie a po ní do roku 1357 Eufémie.

Roku 1361 se Fridrich oženil s bratrovou bývalou snoubenkou Konstancií, dcerou aragonského krále Petra IV. Z krátce trvajícího manželství se narodila jediná dcera Marie, budoucí dědička království. Spor se sousedním neapolským královstvím se pokusil zažehnat svým druhým sňatkem s Antonií, dcerou andrijského vévoda Francesca. Antonie zemřela roku 1374 a další sňatkové spojení krále bylo plánováno s Antonií, dcerou milánského vévody Bernaba Viscontiho. Jednání o sňatku přerušila králova smrt v létě 1377. Byl pohřben pohřben v kapli sv. Kříže v katedrále v Catanii.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík
Znak z doby nástupu Sicilský král
1355 - 1377
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie