Přeskočit na obsah

Fresens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fresens
Fresens – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška620 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonNeuchâtel
ObecLa Grande Béroche
Fresens
Fresens
Fresens, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1,58 km²
Počet obyvatel252 (31.12.2017)
Hustota zalidnění159,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.lagrandeberoche.ch
PSČ2027
Označení vozidelNE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fresens je bývalá samostatná obec v kantonu Neuchâtel na západě Švýcarska. Žije zde asi 250 obyvatel.

Dříve samostatná obec vytvořila k 1. lednu 2018 společně s obcemi Bevaix, Gorgier, Montalchez, Saint-Aubin-Sauges a Vaumarcus novou obec La Grande Béroche.[1]

Fresens leží v nadmořské výšce 620 m, 18 km jihozápadně od hlavního města kantonu, Neuchâtelu. Zemědělská obec se nachází na ostrohu na jižním svahu Jury, v panoramatické poloze asi 200 metrů nad hladinou Neuchâtelského jezera.

Území obce o rozloze pouhých 1,6 km² zahrnuje terasu na jižním svahu Soliatu. Jižní hranici vymezuje údolí potoka La Vaux, které je mírně zahloubeno do svahu. Nejvyšší bod Fresens leží v nadmořské výšce 690 m na svahu nad obcí. V roce 1997 bylo 11 % rozlohy obce pokryto zastavěnou plochou, 8 % lesy a lesními porosty a 81 % zemědělstvím. Sousedními obcemi byly Montalchez, Saint-Aubin-Sauges a Vaumarcus v kantonu Neuchâtel a Mutrux a Provence v kantonu Vaud.

Deska Trou des Âmes

Oblast obce byla osídlena již dlouho před římskou dobou. Trou des Âmes („Díra duší“) je kamenná deska z dolmenu. Její oválný otvor dokládá, že pochází z čelní desky dolmenu schwörstadtského typu (konec 4. až počátek 3. tisíciletí př. n. l.). V římské době tudy vedla obchodní stezka Vy d’Etra; v La Salette byly nalezeny pozůstatky římské stavby. Bylo zde také objeveno pohřebiště z merovejského období. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1268 pod současným názvem, v roce 1290 se jmenovala Fresain a v roce 1340 villa de Fressens.[1] Název místa pravděpodobně pochází z osobního jména Frigis.

Od 13. století patřilo Fresens k panství Gorgier, které v roce 1344 připadlo hrabatům z Neuchâtelu jako léno. Od roku 1648 byl Neuchâtel knížectvím a od roku 1707 byl personální unií připojen k Pruskému království. V roce 1806 byla oblast postoupena Napoleonovi a v roce 1815 se v rámci Vídeňského kongresu stala součástí Švýcarské konfederace, ačkoli pruští králové zůstali knížaty Neuchâtelu až do Neuchâtelské smlouvy z roku 1857.[1]

Obyvatelstvo

[editovat | editovat zdroj]

Z celkového počtu obyvatel je 94,5 % francouzsky mluvících, 3,7 % německy mluvících a 0,5 % italsky mluvících (stav v roce 2000). V roce 1880 měl Fresens 234 obyvatel, poté počet obyvatel klesl do roku 1950 na 147, od té doby má mírně stoupající tendenci.

Hospodářství

[editovat | editovat zdroj]

Fresens je dosud převážně zemědělskou obcí, kde převažuje zemědělství a chov dobytka. V průběhu 19. století se jako důležitý zdroj obživy obyvatelstva dočasně uplatnilo také krajkářství. Mimo zemědělství je v obci pouze několik pracovních míst v dřevozpracujícím podniku a v místních drobných podnicích.

Fresens se nachází mimo hlavní dopravní tahy, hlavní příjezdová trasa vede ze Saint-Aubin. Další silniční spojení vede do Montalchez a osady Vernéaz. Fresens je napojeno na síť veřejné dopravy autobusovou linkou, která jezdí z Gorgier do Provence.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fresens na německé Wikipedii.

  1. a b c GIRARDBILLE, Olivier. Fresens [online]. Historisches Lexikon der Schweiz, 2019-04-03 [cit. 2025-01-21]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Fresens na Wikimedia Commons
  • (francouzsky) [1] – oficiální stránky obce