Fremuthova jedle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Zdroje k infoboxuPamátný strom (chráněný)
Fremuthova jedle
Chybí zde svobodný obrázek
Druh jedle bělokorá
Abies alba
Evidenční č. 102583 (9383)
Ochrana od 1994
Poloha
Kraj Plzeňský
Okres Domažlice
Obec Česká Kubice
Katastr Dolní Folmava
Nadmořská výška 840 m n. m.
Souřadnice
Fremuthova jedle
Fremuthova jedle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fremuthova jedle je památný strom u vsi Dolní Folmava jihozápadně od Domažlic. Přibližně stopadesátiletá jedle bělokorá (Abies alba) roste na jižním svahu pod Čerchovem v údolí Chladné Bystřice v nadmořské výšce 840 m. Je nejvyšší památnou jedlí v Česku.

Základní údaje

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody AOPK obvod kmene jedle měří 383 cm a výška stromu dosahuje 42 m.[1] Ovšem Správa CHKO Český les nechala strom v červenci 2009 přeměřit horolezeckou technologií a byla zjištěna výška 51 m a obvod kmene 386 cm.[2] Fremuthova jedle je tak nejvyšší památnou jedlí v Česku a patrně i vůbec nejvyšším památným stromem v Česku (výška dalšího kandidáta na prvenství, Trojáku u Habrůvky, není udávána jednoznačně) a patří i k nejmohutnějším památným jedlím v Plzeňském kraji - obvodem kmene ji předstihuje pouze jedle u bývalého Zlatého Potoka (405 cm).[3] Věk stromu byl v roce 2000 odhadnut na 150 − 160 let.[2] Fremuthova jedle je chráněna od roku 1994 pro svůj vzrůst.

Stav stromu a údržba

Jedle je v dobrém zdravotním stavu bez známek napadení hnilobou a vykazuje výškový i tloušťkový přírůstek. Kmen je bez viditelných poškození, u jeho paty jsou vytvořeny mohutné kořenové náběhy. Koruna stromu je ukázkově vyvinuta, pouze ve spodní části vlivem zastínění v lesním porostu prosychá a zelené větve se objevují až od cca 30 m.[2]

Přístup

K jedli se lze dostat z Dolní Folmavy přes zaniklou osadu Bystřice až k bývalému Zámečku, odtud cestou vlevo u rybníčku, v prudké pravotočivé zatáčce pod Čerchovem se odbočí vpravo na nezpevněnou lesní cestu, která vede k porostu mnoha statných jedlí a buků.

Stromy v okolí

Odkazy

Reference

  1. Registr památných stromů AOPK ČR drusop.nature.cz
  2. a b c KADERA, Jiří. Památné a významné stromy: Fremuthova jedle. Český les: příroda a historie. 2009, čís. 6, s. 33. Dostupné online. 
  3. Jedle bělokorá [online]. Lesy České republiky, s. p. [cit. 2015-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.