Frederic Edwin Church

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frederic Edwin Church
Narození4. května 1826
Hartford, Connecticut
USAUSA USA
Úmrtí7. dubna 1900 (ve věku 73 let)
Greenport, New York
USAUSA USA
Místo pohřbeníSpring Grove Cemetery
Povolánímalíř, krajinář, sběratel umění a cestovatel
RodičeJoseph Church a Eliza Janes
Manžel(ka)Isabel Mortimer Carnes (1860–1899)
DětiLouis P. Church
Významná dílaHillside
Storm Over Hudson Valley
Cathedral, Chillo, Ecuador
Mountain Stream, Yemen Valley, Palestine
Catskill Sunset
… více na Wikidatech
OvlivněnýAlexander von Humboldt
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederic Edwin Church (4. května 1826 Hartford, Connecticut7. dubna 1900 Greenport, New York) byl americký krajinářský malíř, významný představitel hudsonské školy (Hudson River School). Jeho učitelem byl její zakladatel Thomas Cole.

K hlavním motivům jeho děl patří příroda a krajina v okolí řeky Hudson, dále Niagarské vodopády a Andy, stejně jako arktické výjevy a polární záře. Nevyhýbal se ale ani náboženským a vlasteneckým tématům, zvláště jakožto horlivý zastánce Unie severních státůamerické občanské válce.

Život a cesty[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 4. května 1826 v Hartfordu v americkém státě Connecticut do zámožné rodiny. Jeho dědeček Samuel Church založil první papírnu ve státě Massachusetts.

V roce 1853 podnikl Church svoji první cestu do Jižní Ameriky, a sice do Kolumbie a Ekvádoru. Cestu financoval podnikatel Cyrus West Field, jehož záměrem bylo získat pomocí Churchových obrazů další finanční zdroje pro projekty v těchto zemích. Na jaře 1857 se Church a s ním spřátelený malíř Louis Rémy Mignot vydali výlučně do Ekvádoru, kde strávili devět týdnů mj. v blízkosti vulkánů Chimborazo, Cotopaxi a Sangay. Po návratu do USA vytvořil Church na základě svých náčrtů několik olejomaleb, které upevnily jeho reputaci významného krajináře.

Po smrti svých prvních dvou dětí na záškrt v březnu 1865 Church a jeho manželka Isabel Mortimer Carnes odcestovali na Jamajku. Později se jim narodily ještě čtyři děti – tři synové a jedna dcera.

Ke konci roku 1867 se Church, jeho manželka Isabel a syn Frederic Joseph vydali na další rozsáhlou cestu, která je vedla zprvu do Londýna a Paříže. Poté odpluli parníkem z Marseille do egyptské Alexandrie, dále do tehdy palestinské Jaffy a poté do libanonského Bejrútu, kde strávili čtyři měsíce. V únoru 1868 podnikl Church spolu s americkým misionářem Davidem Stuartem Dodgem jízdu na velbloudu přes Jeruzalém do antického skalního města Petra v dnešním Jordánsku. Tamější dojmy Church zúročil při tvorbě obrazu El Khasné, Petra, namalovaném v roce 1874.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]