Fred Hultstrand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fred Hultstrand
Narození 13. září 1888
Fairdale
Úmrtí 28. června 1968 (ve věku 79 let)
Alma mater School of the Art Institute of Chicago
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Fotografie Freda Hultstranda použitá jako základ pro americkou a norskou známku
Poštovní známka z roku 1962 amerického ministerstva financí vydaná u příležitosti stého výročí zákona o usedlostech

Fred Hultstrand (13. září 1888 - 28. června 1968) byl americký profesionální fotograf. Jeho fotografie dokumentovaly život v Severní Dakotě na počátku dvacátého století.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Hultstrand se narodil na farmě v Fairdale švédským přistěhovalcům jako třetí ze šesti dětí. Chodil do školy v Osnabrocku. V roce 1905 Hultstrand byl u toho, když jeho soused vyvolával negativy v suterénu svého domu a byl fascinován. V roce 1909 zaplatil za soukromé hodiny u fotografa Johna McCarthyho v Miltonu. Následně odcestoval do Wallace v Idaho, aby fotografoval doly na olovo a zinek.

Poštovní známka[editovat | editovat zdroj]

Na Hulstrandově fotografii je založena poštovní známka amerického ministerstva financí vydaná v roce 1962 u příležitosti stého výročí zákona o usedlostech (stát daroval osídlenci zdarma 64 ha státní půdy na západě s podmínkou, že na ní bude žít a obdělávat ji).

Fotografii pořídil v Miltonu v Severní Dakotě a jsou na ní John a Marget Bakkenovi a jejich dvě děti, Tilda a Eddie, před svým domem z travních drnů v roce 1898. Před domem je také malý pes. John Bakken byl synem norských přistěhovalců, kteří přišli do Miltonu v roce 1896.

Vzhledem k tomu, že na známkách v USA nemohou být zobrazovány žijící osoby, byly obě děti vyretušovány kupkou sena. Je však ironické, že v době vydání známky byl ještě naživu John Bakken – bylo mu 92 let.

Tato fotografie byla použita i na norské poštovní známce v roce 1975 pro připomenutí 150. výročí norské emigrace do Ameriky. Děti na této známce byly ponechány, jedná se o přesnější obraz z původní fotografie.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]