Fraunhofer-Gesellschaft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fraunhofer-Gesellschaft
Vznik 26. března 1949
Právní forma eingetragener Verein
Sídlo Mnichov, Německo
Souřadnice
Zaměstnanců 24 000
Oficiální web www.fraunhofer.de
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Fraunhofer-Gesellschaft (celým názvem: Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der Angewandten Forschung e.V., česky „Fraunhoferova společnost pro rozvoj aplikovaného výzkumu“) je německá výzkumná organizace se 72 institucemi rozmístěnými po celém Německu (na rozdíl od společnosti Maxe Plancka, která pracuje především na základním výzkumu). S více než 25 000 zaměstnanci, především vědci a inženýry a s ročním rozpočtem na výzkum přibližně 2,3 miliardy EUR, je největší organizací v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje v Evropě.

Základních financování pro společnost Fraunhofer poskytuje stát (německá veřejnost, federální vláda spolu se spolkovými zeměmi dohromady „vlastní“ společnost Fraunhofer). Zároveň více než 70 % finančních prostředků získává Fraunhofer prostřednictvím projektů buď pro veřejný nebo soukromý sektor.

Fraunhofer-Gesellschaft je pojmenována po Josefu von Fraunhoferovi, který pracoval jako vědec, inženýr a podnikatel zároveň. Toto propojení aktivit se společnost Fraunhofer snaží ztělesnit od svého založení v roce 1949.

Organizace má i globální působnost. Například má sedm center ve Spojených státech pod názvem „Fraunhofer USA“ a tři v Asii. V říjnu 2010 oznámila společnost Fraunhofer, že otevře své první výzkumné centrum v Jižní Americe.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]