Franz Anton Pilgram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franz Anton Pilgram
Narození 7. července 1699
Feldkirchen in Kärnten
Úmrtí 28. října 1761
Vídeň,
Povolání rakouský barokní architekt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Szentgotthárd, cisterciácký klášter ve Sv. Gotthardu

Franz Anton Pilgram (7. června 1699, Feldkirchen in Kärnten28. října 1761, Vídeň[1]) byl rakouský barokní architekt, který se proslavil jako stavitel klášterů a chrámů na území bývalé habsburské monarchie. Pro jeho díla je charakteristická slohová čistota, kvalita a vyváženost architektonických i výtvarných složek.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Učňovské roky prožil ve stavební dílně svého strýce Franze Jänggla a jako společník s ním pracoval v klášteře Göttweig a v Heiligenkreuzu. Po jeho smrti v roce 1734 se osamostatnil. Během studijní cesty do Itálie se seznámil s díly Francesca Borrominiho, Pietra Cortony a Carla Rainaldiho. V roce 1727 ho přijali za mistra vídeňského zednického a kamenického cechu a v roce 1731 se stal dolnorakouským zemským stavebním mistrem. Jeho úspěšná kariéra vpadla do časů generační a národnostní změny, kdy se začali prosazovat domácí rakouští mistři na úkor dosud dominujících italských architektů a stavitelů.

Stavitel kostelů[editovat | editovat zdroj]

Pilgram byl především stavebním podnikatelem, praktikem. Díky svým schopnostem se z měšťanského stavebního mistra vypracoval na samostatného architekta a projektanta staveb. Žádaný, spolehlivý a profesionálně zdatný Kirchenbaumeister neboli stavitel kostelů, se osvědčil ve službách církevní aristokracie, opatů a biskupů, kteří jej angažovali jako architekta, stavebního mistra, technika a dekoratéra (navrhoval i zařízení – oltáře, kazatelny, varhanní empory). Navrhl, resp. realizoval asi třicet kostelů a klášterů v bývalé habsburské monarchii. Ovlivnil jej Johann Lukas von Hildebrandt, s nímž se setkal při přestavbě benediktinského kláštera v Göttweigu (17261746). Pro cisterciáky pracoval ve Sv. Gotthardu (17281755) a v Heiligenkreuzu (1729–1755), pro premonstráty v Louce a v Jasově (17501766), pro alžbětinky v Bratislavě (17391743), ve Vídni a v Linci, vypracoval plány a vedl výstavbu kamaldulského kláštera v Majku (17341761) podle vzoru kamaldulského kláštera v Nitře.

Pilgram a Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Franz Anton Pilgram je autorem několika reprezentativních staveb, jimiž přinesl na území Slovenska prvky římského radikálního baroka formovaného rakouským uměleckým prostředím. Díky mecenášským a investičním aktivitám ostřihomského arcibiskupa Imricha Eszterházyho mohla v roce 1739 začít pod Pilgramovým vedením realizace Kostela a kláštera sv. Alžběty na severovýchodním předměstí Bratislavy. Pilgram se zde představil jako syntetizující eklektik bravurně komponující architekturu s kvalitní výtvarnou výzdobou Paula Trogera a Ludvíka Godeta. Podařilo se mu tak vytvořit jeden z nejvýznamnějších barokních kostelních interiérů na Slovensku. V exteriéru kostela zase využil prostředky dynamického baroka ve zvlněném motivu jednověžové fasády s uplatněním sochařské výzdoby. V Bratislavě se Pilgramovi připisují další stavby, zatím však archivně nedoložené: dokončení Kostela sv. Trojice s budovou fary na západním předměstí Bratislavy (po smrti Franze Jänggla) či přestavba věže Staré radnice.

Významnou Pilgramovou zakázkou byla i obnova biskupské Baziliky svatého Jimrama v Nitře poškozené v roce 1745. Navázal zde na dvě předchozí barokizace kostela od dosud neznámých autorů z let (17221642 a 17101736). V katedrále s prostorovou hierarchií hmot byly ze statických důvodů obnoveny pouze zadní klenby lodi, ačkoli Pilgram vyhotovil pro nitranského biskupa návrh celkové revitalizace horního kostela katedrály. Pilgramovi se připisuje i spolupráce s rakouským sochařem Martinem Vögerlem na mariánském morovém sloupu v Nitře (1750) a stavba Kaple Bolestné Panny Marie v Galantě pro rod Eszterházyů, jež byla postavena v roce 1741 a zbořena roku 1962.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz Anton Pilgram na slovenské Wikipedii.

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine farnosti Vídeň - Sv. Štěpán; s. 02-Tod_0069, záznam z 31. 10.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Architektura na Slovensku: Stručné dějiny. 1. vyd.. Bratislava: Slovart 2005. 184 s. (Re: 92 - 93).