František Tyttl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Tyttl
František Tyttl
František Tyttl
Narození 28. prosince 1857
Dobřív
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 6. června 1943 (ve věku 85 let)
Plzeň
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Tyttl (28. prosince 1857, Dobřív[1]6. června 1943, Plzeň), byl český mykolog, pedagog a přírodovědný ilustrátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování c. k. učitelského ústavu odešel do Plzně, kde se živil jako učitel. Ve volném čase se věnoval mykologii, především mykofloristice a malování hub. Obrazů zanechal přes 2600, většina jsou olejomalby, v menší míře používal jiné techniky (akvarel, tužku). Stovky obrazů byly k vidění při četných výstavách (1922, 1929, 1930, opakovaně 1934). Jeho nesplněným snem bylo vydat vlastní malby v podobě rozsáhlého atlasu. Právě velký rozsah (trval na zahrnutí 2400 obrazů – tedy téměř všech) komplikoval domluvu mezi Tyttlem a vydavateli, pro které by takové dílo bylo příliš nákladné.

Spolupracoval s řadou českých botaniků a mykologů, osobně nebo korespondenčně byl v kontaktu s Františkem Malochem, Cyrilem Purkyně, Ladislavem Františkem Čelakovským, Josefem Velenovským, Václavem Fremrem, Karlem Dominem a dalšími. Během svého mykologického průzkumu západních Čech ve svém díle zachytil zhruba 1600 druhů hub (mezi tím i část rzí a hlenek, které tehdy byly k houbám řazeny).

Po smrti zůstaly mykologické ilustrace v rukou jeho syna Františka, po jehož úmrtí byly originály přenechány Západočeskému muzeu v Plzni, kde jsou uloženy dosud. Část Tyttlova díla (asi 240 tabulí a obrazů) byla publikována v roce 2008 v knize Historický atlas hub: Obrazy Františka Tyttla.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • kolektiv autorů. Historický atlas hub: Obrazy Františka Tyttla. Ilustrace František Tyttl. Praha: Academia, 2008. ISBN 978-80-200-1578-5. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]